Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Inflacja - październik 2024. O ile wzrosły ceny towarów i usług? - Gospodarka i Biznes News

Inflacja – październik 2024. O ile wzrosły ceny towarów i usług?

Prezes NBP o projekcji inflacji

Prezes NBP o projekcji inflacjiTVN24

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent – podał Główny Urząd Statystyczny.

Odczyt jest zgodny z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS.

chart visualization

GUS podał, że w październiku w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie m.in. żywności (o 0,7 proc.), odzieży i obuwia (o 3,4 proc.) oraz mieszkania (o 0,2 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,18 pkt. proc., 0,13 pkt. proc. i 0,06 pkt. proc.

Z kolei niższe ceny w zakresie transportu (o 1,4 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 0,5 proc.) obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,12 pkt. proc. i 0,03 pkt. proc. 

chart visualization

"Polska ma zaległość w walce z inflacją"

Analitycy zespołu ING Economics Poland w komentarzu zamieszczonym na portalu X napisali, że „Polska ma zaległości w walce z inflacją, co pokazuje wysokie tempo miesięcznej bazowej (ok. 0,4 proc. m/m)”.

Rozwiń

Dalej wskazano, że „w ujęciu rocznym bazowa obniżyła się do 4,1 proc. r/r z 4,3 proc. r/r we IX. Także odmrażanie cen regulowanych będzie dalej podnosiło CPI, do marca 2025. To uniemożliwi cięcia stóp do tego czasu. Szczyt w III’25 poniżej 6 proc. r/r i pesymistycznego scenariusza NBP, bo szykuje się jednak utrzymanie zamrożenia cen w styczniu 25”.

Z kolei zespół Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócił uwagę, że „ceny usług pozostają szczególnie podatne na presję inflacyjną”. Wskazano, że „wzrosły o 6,7 proc. podczas gdy ceny towarów zwiększyły się o 4,3 proc.”.

Rozwiń

„Dobra koniunktura oraz rosnące koszty pracy wpływają na wzrost cen w usługach. Dlatego inflacja bazowa pozostanie podwyższona” – dodano.

Zespół mBank Research stwierdził, że „Inflacja jest jeszcze wysoka ale to jej ostatnie podrygi. Temat inflacji towarowej zamknęliśmy już jakiś czas temu. Same surowce mają marne szanse na wzrosty w obecnym otoczeniu oczekiwania na postępy protekcjonizmu (a nóż widelec skończy się wojna?). Zostaje inflacja w usługach, ale to kwestia 2025 roku, kiedy będzie wygasała”.

Rozwiń

Dalek w komentarzu przytoczono ciekawą metaforę, która ma oddawać stan obecnej inflacji.

„Wyobraźmy sobie biegacza, który atakuje strome wzniesienie. W pewnym momencie potyka się. Jego impet powoduje, że niemal leci (może nawet stopy ma wyżej niż podczas biegu?). Ale my wiemy jak to się skończy – wyrżnie w glebę. To jest właśnie metafora obecnej inflacji. Wzrosty wskaźnika zmian cen, które są przed nami nie mają znaczenia, bo potknięcie już było, a gleba czeka by go od nas ucałować” – napisano w komentarzu.

Inflacja - październik 2024. O ile wzrosły ceny towarów i usług? - INFBusiness Inflacja - październik 2024. O ile wzrosły ceny towarów i usług? - INFBusiness

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *