Kwoty „coraz wyższe”. Padł rekord

Premier: kredyty mieszkaniowe powodzian przez 12 miesięcy będą umorzone

Premier: kredyty mieszkaniowe powodzian przez 12 miesięcy będą umorzone

Średnia kwota udzielonego kredytu mieszkaniowego w sierpniu wyniosła niemal 422 tysiące złotych – wynika z danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej. To najwięcej w historii. Wartość średniego kredytu była o 9,8 procent wyższa niż przed rokiem.

Główny analityk BIK dr hab. Waldemar Rogowski zwraca uwagę, że „klienci zaciągają kredyty na coraz wyższe kwoty”.

W sierpniu 2024 średnia kwota udzielonego kredytu mieszkaniowego wyniosła 421,9 tys. zł i była o 9,8 proc. wyższa niż przed rokiem. – Jest to rekordowa średnia wartość udzielonego kredytu mieszkaniowego w całej historii – komentuje.

W sierpniu bieżącego roku główne rodzaje kredytów: mieszkaniowe, ratalne oraz gotówkowe, odnotowały wzrost sprzedaży zarówno pod względem liczby, jak i wartości. „Udzielono ich o 12,4 proc. więcej w porównaniu do sierpnia rok temu i o (+4,5 proc.) więcej niż w lipcu 2024 roku. Zwiększyła się również ich wartość o 4,5 proc. rok do roku oraz o 3,4 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca br.” – czytamy w komunikacie BIK.

Liczba udzielonych kredytów gotówkowych wzrosła o 13,9 proc. w porównaniu do sierpnia 2023 roku, a ich wartość osiągnęła dynamikę 27,8 proc. rok do roku.

Duże wzrosty w kredytach mieszkaniowych

W sierpniu 2024 roku banki udzieliły o (+10,3 proc.) więcej kredytów mieszkaniowych w porównaniu do sierpnia 2023 roku, jednak w relacji do lipca 2024 roku ich liczba spadła o 12,2 proc.

„Wartościowo kredyty mieszkaniowe zanotowały jeszcze wyższy bo 21,2 proc. wzrost rok do roku oraz 11,9 proc. spadek w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Nadal wysoką sprzedaż kredytów mieszkaniowych potwierdzają też dane po ośmiu miesiącach br.” – czytamy w komunikacie BIK.

– Pomimo braku programu wsparcia kredytobiorców, nie słabnie zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi. Narastająco od początku roku, liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych wzrosła o 80,2 proc., a ich wartość o imponujące 108,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku – tłumaczył Waldemar Rogowski.

Trzy czynniki

Dodał, że „za tak wysoką dynamikę odpowiadają trzy czynniki”.

– Po pierwsze, w tegorocznej akcji kredytowej były jeszcze kwoty z kredytów z puli wniosków złożonych jeszcze w zeszłym roku z udziałem programu Bezpieczny kredyt 2 proc. To kwota 13,6 mld zł. Bez tej kwoty wartość akcji kredytowej w okresie styczeń – sierpień 2024 r. wyniosłaby 46,4 mld i byłaby wyższa o 61 proc. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku – mówił.

– Po drugie, pierwsze półrocze zeszłego roku charakteryzowało się niską akcją kredytową, a więc niską bazą – co było wynikiem wysokich stóp procentowych oraz oczekiwaniem na uruchomienie programu wsparcia – tłumaczył.

– I po trzecie, obecnie mamy wyraźnie wyższą aktywność kredytobiorców niż w pierwszym półroczu zeszłego roku, pomimo braku programu wsparcia. Wzrost wartości kredytów mieszkaniowych w większym stopniu niż ich liczby wskazuje, że klienci zaciągają kredyty na wyższe kwoty. Jest to związane z nabywaniem droższych nieruchomości w wyniku utrzymujących się wysokich cen rynkowych – zwrócił uwagę.

Jak przekazał Rogowski, od 1 czerwca do końca sierpnia z wakacji kredytowych na nowych warunkach skorzystało 189 tys. osób w ramach 112 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę 33,1 mld zł – dodał.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *