Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Minister Paszyk: misja z polskim astronautą może zostać wystrzelona na Międzynarodową Stację Kosmiczną w maju - Gospodarka i Biznes News

Minister Paszyk: misja z polskim astronautą może zostać wystrzelona na Międzynarodową Stację Kosmiczną w maju

15.04.2025. Polska prezydencja w Radzie UE. Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk o drugim dniu 3. Konferencji Bezpieczeństwa ESA, 15. w tym miesiącu na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka 15.04.2025. Polska prezydencja w Radzie UE. Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk o drugim dniu 3. Konferencji Bezpieczeństwa ESA, 15. w tym miesiącu na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, misja z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego ma zostać wystrzelona na Międzynarodową Stację Kosmiczną w maju, poinformował minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk w oświadczeniu dla PAP. Zaznaczył, że sektor kosmiczny odgrywa kluczową rolę w zwiększaniu zdolności obronnych.

We wtorek Krzysztof Paszyk, szef Ministerstwa Energii i Technologii, wziął udział w III Konferencji Bezpieczeństwa, której gospodarzem była Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) w Warszawie. W rozmowie z PAP podkreślił, że podobnie jak inne branże, sektor kosmiczny musi pomóc we wzmocnieniu zdolności obronnych Polski.

„Obecnie nie sposób dyskutować o przemyśle zbrojeniowym bez integracji technologii kosmicznych” – stwierdził. Ocenił, że oba obszary są „jak połączone naczynia”, a Konferencja Bezpieczeństwa ESA ma na celu połączenie ich mocnych stron.

Paszyk podkreślił, że po wielu latach Polska wraca do eksploracji kosmosu, „wchodząc do czołówki państw i gospodarek, które aspirują do budowania swojego postępu na odkryciach kosmicznych”. Podkreślił, że jest to możliwe dzięki zaangażowaniu Polski w międzynarodową misję IGNIS koordynowaną przez ESA i wysiłkom polskiego astronauty dr. Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego.

Wskazał, że misja IGNIS (po łacinie „ogień”) – inauguracyjne przedsięwzięcie technologiczne i naukowe Polski na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – stanowi pierwszy krok „w kierunku osiągnięcia ambitnych celów”. Dodał, że misja ma się rozpocząć „już w maju, zakładając, że wszystko pójdzie zgodnie z planem”.

Zauważył, że oprócz wysłania jednostki w kosmos, Polska wysyła również „znaczący symbol, odwagę stawiania czoła ważnym wyzwaniom i śmiałe ambicje”.

W lutym Jarosław Sulkowski, doradca w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, ogłosił, że polska misja naukowo-techniczna na ISS, z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, odbędzie się pod koniec maja i na początku czerwca tego roku i potrwa 16 dni. Według NASA Space Operations, misja Axiom 4 (Ax-4), która jest czwartą prywatną misją na ISS, ma się rozpocząć nie wcześniej niż w maju tego roku.

Załogę Ax-4 stanowią: Peggy Whitson (USA) – dowódca misji; Sławosz Uznański-Wiśniewski (Polska/ESA) – specjalista misji; Shubhanshu Shukla (Indie) – pilot misji; i Tibor Kapu (Węgry) – specjalista misji. Astronauci pojadą na ISS rakietą SpaceX Falcon 9, która dostarczy kapsułę załogową Dragon na orbitę z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego NASA na Florydzie.

Głównym celem misji będą eksperymenty technologiczne i naukowe, które Uznański-Wiśniewski przeprowadzi na ISS. Nasz astronauta przeprowadzi również pokazy w kosmosie, które zostaną nagrane i wykorzystane w ramach inicjatywy edukacyjnej.

Misja Ax-4 będzie stanowić kolejną komercyjną załogową wyprawę realizowaną przez Axiom Space. Zaangażowanie polskiego astronauty w tę misję wynika z porozumienia zawartego między Ministerstwem Rozwoju i Technologii a ESA w sprawie planowania i realizacji polskiej misji naukowo-technicznej IGNIS na ISS. W przygotowaniach uczestniczy również Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jako organ wykonawczy Ministerstwa Technologii i Technologii. (PAP)

Nauka w Polsce, Aleksander Rajewski, Katarzyna Lendzion

kl/ arw/ mick/ ktl/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *