15.04.2025. Polska prezydencja w Radzie UE. Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk o drugim dniu 3. Konferencji Bezpieczeństwa ESA, 15. w tym miesiącu na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, misja z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego ma zostać wystrzelona na Międzynarodową Stację Kosmiczną w maju, poinformował minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk w oświadczeniu dla PAP. Zaznaczył, że sektor kosmiczny odgrywa kluczową rolę w zwiększaniu zdolności obronnych.
We wtorek Krzysztof Paszyk, szef Ministerstwa Energii i Technologii, wziął udział w III Konferencji Bezpieczeństwa, której gospodarzem była Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) w Warszawie. W rozmowie z PAP podkreślił, że podobnie jak inne branże, sektor kosmiczny musi pomóc we wzmocnieniu zdolności obronnych Polski.
„Obecnie nie sposób dyskutować o przemyśle zbrojeniowym bez integracji technologii kosmicznych” – stwierdził. Ocenił, że oba obszary są „jak połączone naczynia”, a Konferencja Bezpieczeństwa ESA ma na celu połączenie ich mocnych stron.
Paszyk podkreślił, że po wielu latach Polska wraca do eksploracji kosmosu, „wchodząc do czołówki państw i gospodarek, które aspirują do budowania swojego postępu na odkryciach kosmicznych”. Podkreślił, że jest to możliwe dzięki zaangażowaniu Polski w międzynarodową misję IGNIS koordynowaną przez ESA i wysiłkom polskiego astronauty dr. Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego.
Wskazał, że misja IGNIS (po łacinie „ogień”) – inauguracyjne przedsięwzięcie technologiczne i naukowe Polski na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – stanowi pierwszy krok „w kierunku osiągnięcia ambitnych celów”. Dodał, że misja ma się rozpocząć „już w maju, zakładając, że wszystko pójdzie zgodnie z planem”.
Zauważył, że oprócz wysłania jednostki w kosmos, Polska wysyła również „znaczący symbol, odwagę stawiania czoła ważnym wyzwaniom i śmiałe ambicje”.
W lutym Jarosław Sulkowski, doradca w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, ogłosił, że polska misja naukowo-techniczna na ISS, z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, odbędzie się pod koniec maja i na początku czerwca tego roku i potrwa 16 dni. Według NASA Space Operations, misja Axiom 4 (Ax-4), która jest czwartą prywatną misją na ISS, ma się rozpocząć nie wcześniej niż w maju tego roku.
Załogę Ax-4 stanowią: Peggy Whitson (USA) – dowódca misji; Sławosz Uznański-Wiśniewski (Polska/ESA) – specjalista misji; Shubhanshu Shukla (Indie) – pilot misji; i Tibor Kapu (Węgry) – specjalista misji. Astronauci pojadą na ISS rakietą SpaceX Falcon 9, która dostarczy kapsułę załogową Dragon na orbitę z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego NASA na Florydzie.
Głównym celem misji będą eksperymenty technologiczne i naukowe, które Uznański-Wiśniewski przeprowadzi na ISS. Nasz astronauta przeprowadzi również pokazy w kosmosie, które zostaną nagrane i wykorzystane w ramach inicjatywy edukacyjnej.
Misja Ax-4 będzie stanowić kolejną komercyjną załogową wyprawę realizowaną przez Axiom Space. Zaangażowanie polskiego astronauty w tę misję wynika z porozumienia zawartego między Ministerstwem Rozwoju i Technologii a ESA w sprawie planowania i realizacji polskiej misji naukowo-technicznej IGNIS na ISS. W przygotowaniach uczestniczy również Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jako organ wykonawczy Ministerstwa Technologii i Technologii. (PAP)
Nauka w Polsce, Aleksander Rajewski, Katarzyna Lendzion
kl/ arw/ mick/ ktl/