Zdjęcie: Adobe Stock
Grupa portugalskich archeologów odkryła pozostałości jednej z najwcześniejszych świątyń na Azorach, grupie wysp na Oceanie Atlantyckim. Ruiny świątyni znajdują się pod jednym z klasztorów na wyspie Sao Miguel.
Według portugalskiego archeologa Diogo Teixeira Diasa, ruiny tego starożytnego miejsca kultu religijnego na Azorach odnaleziono w wyniku badań z wykorzystaniem technologii radaru penetrującego grunt.
Badacz zauważył, że tę metodę „skanowania terenu” zastosowano po raz pierwszy na wyspie Sao Miguel w marcu tego roku.
Wyjaśnił, że badania koncentrowały się na miasteczku Vila Franca do Campo, w szczególności na jego oryginalnym historycznym centrum, które zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi w 1522 roku.
Dias wyjaśnił, że podczas tej katastrofy kościół parafialny św. Michała Archanioła, który wówczas działał w Vila Franca do Campo, został zburzony. Budynek ten był uważany za jeden z najstarszych kościołów na archipelagu, który był zamieszkiwany przez Portugalczyków od XV wieku.
Archeolog stwierdził, że po analizie radaru penetrującego grunt badacze wywnioskowali, że miejsca pochówku mogą znajdować się pod pozostałościami starożytnego kościoła parafialnego. „Jesteśmy optymistami, że przyniosą one istotne informacje na temat historii wyspy Sao Miguel” – zauważył Dias.
Dodał, że stara świątynia znajduje się pod fundamentami klasztoru św. Andrzeja, gdzie badacze spodziewają się również odkryć fragmenty dzieł sztuki religijnej. Niektóre z nich mogły zostać przywiezione na wyspę z kontynentalnej Portugalii.
Teixeira Dias ogłosił, że pierwsze wykopaliska w Vila Franca do Campo mają rozpocząć się już w maju tego roku.
Reportaż z Lizbony, Marcin Zatyka (PAP)
bar/