„Przewodnik kryzysowy”. Apel do rządu o gotówkę

Kosiniak-Kamysz: Będzie poradnik, jak zachować się w sytuacjach kryzysowych

Kosiniak-Kamysz: Będzie poradnik, jak zachować się w sytuacjach kryzysowych TVN24

„Przewodnik kryzysowy” ma zachęcić obywateli do posiadania gotówki na wypadek sytuacji kryzysowych, o czym poinformowała Koalicja Gotówkowa w liście do ministra spraw wewnętrznych. – Zdaniem Rafała Górskiego, prezesa Instytutu Spraw Obywatelskich, posiadanie gotówki w sytuacjach kryzysowych jest dla obywateli niezbędne.

Obecnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej i Rządowym Centrum Bezpieczeństwa opracowuje „Przewodnik kryzysowy”, który będzie wzorowany na modelu szwedzkim.

Rafał Górski podkreślił, że Koalicja na rzecz Gotówki opowiada się za stworzeniem przewodnika, który zmotywuje obywateli do trzymania gotówki pod ręką.

Szwedzka broszura zatytułowana „W razie kryzysu lub wojny” zawiera następującą poradę: posiadanie możliwości płacenia na różne sposoby znacznie zwiększa gotowość. Używaj gotówki od czasu do czasu. Wskazane jest posiadanie gotówki w różnych nominałach przez co najmniej tydzień”, przekazała Koalicja w swoim liście do ministra Tomasza Siemoniaka.

Zapytany o uzasadnienie tej sugestii, Rafał Górski stwierdził, że „gotówka w sytuacjach kryzysowych jest niezbędnym zasobem dla obywatela”. Przypomniał, że podczas pandemii koronawirusa w 2020 r. „wypłaty gotówki z bankomatów w całej Polsce wzrosły do niespotykanych dotąd poziomów, o czym świadczą wykresy Narodowego Banku Polskiego”.

ZOBACZ TAKŻE: Plecak survivalowy – co powinien zawierać?

Gotówka na kryzys

Górski zauważył również, że kolejna sytuacja kryzysowa pojawiła się wraz z wybuchem wojny na Ukrainie, podczas której „Polacy zaczęli znów masowo wypłacać pieniądze”. Dodał, że skłonność do posiadania gotówki w czasie kryzysów wynika z „zarówno instynktu obywatelskiego, jak i praktycznego rozumowania”.

Ponadto szef Instytutu Spraw Obywatelskich wyraził aprobatę dla decyzji rządu Donalda Tuska o rozesłaniu do każdego gospodarstwa domowego broszury, w której dowiemy się, jak radzić sobie w niebezpiecznych sytuacjach. Zauważył, że żyjemy w niepewnych czasach i musimy być przygotowani na potencjalne przyszłe zdarzenia, takie jak cyberataki na infrastrukturę krytyczną, które mogą prowadzić do przedłużających się przerw w dostawie prądu. W takich scenariuszach, jak zauważył, posiadanie gotówki jest ostrożne, ponieważ systemy płatności elektronicznych mogą być tymczasowo nieczynne.

– Rząd szwedzki radzi również swoim obywatelom, aby odłożyli rezerwę gotówkową na wypadek sytuacji awaryjnych — przynajmniej na tydzień. Jednak sugeruję przygotowanie rezerwy finansowej, która będzie trzy razy większa od normalnych tygodniowych kosztów utrzymania, ponieważ ceny mają tendencję do wzrostu w czasie kryzysów” — zalecił Górski.

Zasugerował także dywersyfikację aktywów finansowych – przechowywanie części w walucie lokalnej, części w walucie obcej, a części w złocie i biżuterii.

Górski dodał, że szwedzcy eksperci zalecają, aby obywatele okresowo korzystali z gotówki, nawet poza kryzysami. – To jest kluczowe, ponieważ pokazuje potrzebę gotówki i podkreśla, że nie należy jej wycofywać – zauważył Górski.

Trwają prace nad „Przewodnikiem kryzysowym”

Jak powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz, przygotowywany „Przewodnik kryzysowy” będzie wzorowany na szwedzkim przewodniku, który został również przetłumaczony na język polski. – Okazuje się, że ponad 90 proc. obywateli Szwecji pozytywnie odbiera ten przewodnik i mamy nadzieję, że w Polsce spotka się z podobnym odbiorem – wskazał Leśniakiewicz.

Podkreślił, że w czasach kryzysu państwo nie może zastąpić działań jednostek i każdy powinien przygotować się najlepiej, jak potrafi, przez co najmniej trzy dni, nie polegając na wsparciu rządu.

– Zaopatrzmy się w wodę, niezbędne leki, środki higieniczne i sanitarne, zapasy żywności i oświetlenie działające niezależnie od sieci elektrycznej. Warto też mieć naładowane power banki i radio tranzystorowe, ponieważ czasami może to być jedyny sposób odbioru informacji — zalecił zastępca szefa MSWiA. Ponadto RCB w swoich przewodnikach — w tym tych dotyczących zapasów plecaków awaryjnych — podkreśla znaczenie posiadania gotówki w małych nominałach.

W skład Koalicji na Rzecz Gotówki wchodzą m.in.: ESG PRO Sp. z o.o., Forum Prawa dla Rozwoju, Fundacja Instytut Libertatis, Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości, Fundacja Wolności i Własności, Instytut Spraw Obywatelskich, Krajowy Sekretariat Banków, NSZZ „Solidarność”, Akcelerator Innowacji Obywatelskich, Polska Sieć Gospodarcza, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Stowarzyszenie Stop Bezprawiu Bankowemu, Tavex Sp. z o.o., Warsaw Enterprise Institute oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *