Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Psy towarzyszące ludziom mają negatywny wpływ na dzikie zwierzęta i ekosystemy - Gospodarka i Biznes News

Psy towarzyszące ludziom mają negatywny wpływ na dzikie zwierzęta i ekosystemy

Zdjęcie: Adobe Stock Zdjęcie: Adobe Stock

Psy trzymane przez ludzi mają znaczny negatywny wpływ na dziką przyrodę, ekosystemy i klimat. Ten problem – często pomijany – został zbadany przez naukowców w Australii.

Chociaż szkody ekologiczne wyrządzane przez koty były często oceniane, najnowsze badania wskazują, że psy – najbardziej rozpowszechnione duże drapieżniki na świecie – również stanowią wyjątkowe, wieloaspektowe ryzyko dla środowiska.

Psy, które są związane z ludźmi, zakłócają spokój i bezpośrednio zagrażają dzikiej przyrodzie, szczególnie ptakom przybrzeżnym. Zagrożenie pozostaje nawet wtedy, gdy psy są na smyczy, jak zauważył Bill Bateman, profesor w School of Molecular and Life Sciences na Curtin University w Australii.

„Poza ich drapieżnymi działaniami, takimi jak polowanie na dzikie zwierzęta, psy pozostawiają również zapachy, mocz i kał, które mogą zmieniać zachowanie innych gatunków długo po tym, jak psy opuszczą dany obszar” — wyjaśnia Bateman. „Badania wykazały, że jelenie, lisy i rysie w Stanach Zjednoczonych stają się mniej aktywne lub całkowicie unikają regionów, w których psy są często wyprowadzane na spacer, nawet pod nieobecność samych psów”.

Badacz wspomniał ponadto, że psie odchody przyczyniają się do zanieczyszczenia dróg wodnych i utrudniają wzrost roślin. Podkreślił również problemy, które pojawiają się, gdy psy wchodzą do wody. Chemikalia używane do kąpieli psów i ochrony przed pasożytami są następnie zmywane z ich skóry i sierści, co może prowadzić do wprowadzenia szkodliwych substancji do ekosystemów wodnych.

„Co więcej, sektor karmy dla zwierząt domowych, którego siłą napędową jest ogromna populacja psów na świecie, pozostawia pokaźny ślad węglowy, wodny i lądowy” – podkreślił.

Podejmując te wyzwania, Bateman podkreśla konieczność znalezienia równowagi między minimalizacją szkód środowiskowych a zachowaniem pozytywnego wkładu psów jako towarzyszy i zwierząt pracujących. Podkreśla znaczenie psów w życiu ludzi, przypominając nam, że nie tylko zapewniają towarzystwo, ale są również wykorzystywane do ochrony jako wyszkolone psy.

„Mimo to ogromna liczba psów na całym świecie, w połączeniu z ignorancją lub niedbałym zachowaniem niektórych właścicieli, przyczynia się do problemów środowiskowych, których nie możemy już dłużej ignorować” – zauważył badacz.

Badanie rzuca również światło na ograniczenia zrównoważonego rozwoju dotyczące zwierząt domowych. Teoretycznie zmiany w przemyśle karmy dla zwierząt domowych mogą być korzystne dla środowiska (zrównoważona produkcja). Jednak tylko 12-16% właścicieli psów jest skłonnych zapłacić wyższe ceny za bardziej przyjazną dla środowiska karmę dla zwierząt domowych – głównie ze względu na wzrost kosztów, podsumowuje badacz.

Podkreśla również brak świadomości właścicieli co do wpływu posiadania psa na środowisko. „Wielu właścicieli po prostu nie rozumie ekologicznych szkód, jakie psy mogą wyrządzić, od straszenia dzikich zwierząt po zanieczyszczanie ekosystemów” — stwierdza Bateman. „Z drugiej strony inni właściciele psów mogą uważać, że ich indywidualne działania nie mają znaczenia, co prowadzi do zjawiska znanego jako tragedia wspólnoty — gdzie wspólne obszary, takie jak plaże czy lasy, cierpią z powodu kumulującego się wpływu szkodliwych zmian i zachowań”.

Artykuł zatytułowany „Bad Dog? The environmental effects of owned dogs” został opublikowany w „Pacific Conservation Biology”. (PAP)

nie/ nie/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *