Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Raport inflacyjny. Nowa prognoza NBP - Gospodarka i Biznes News

Raport inflacyjny. Nowa prognoza NBP

Adam Glapiński o inflacji

Adam Glapiński o inflacjiTVN24 Adam Glapiński o inflacjiTVN24

Zgodnie z centralną trajektorią prognozy marcowej, inflacja ma wynieść 4,9 procent do 2025 r., jak stwierdził Narodowy Bank Polski w Raporcie o inflacji opublikowanym w piątek. Wzrost PKB, zgodnie z centralną prognozą, ma osiągnąć 3,7 procent w tym roku.

W piątek Narodowy Bank Polski opublikował Raport o Inflacji, który zawiera najnowszą marcową prognozę inflacji i PKB. Projekcja ta jest rodzajem szacunku, który zakłada brak zmian stóp procentowych.

Raport o inflacji jest dokumentem, który przedstawia ocenę dokonaną przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) dotyczącą trajektorii procesów makroekonomicznych wpływających na inflację. Projekcje inflacji i PKB należą do czynników, którymi kieruje się RPP w decyzjach dotyczących stóp procentowych NBP.

Projekcja inflacji

Na podstawie centralnej trajektorii projekcji przewiduje się, że inflacja wyniesie 4,9 proc. w 2025 r., 3,4 proc. w 2026 r. i 2,5 proc. w 2027 r.

„W latach 2026-2027 na dynamikę cen konsumpcyjnych będzie miało wpływ spowolnienie tempa wzrostu płac i stłumiona presja popytowa, co widać po ujemnych wartościach luki produkcyjnej. Do dezinflacji w Polsce przyczyni się również umiarkowany wzrost cen importowych, przypisywany niskiej inflacji w kontekście polskiej gospodarki i spadkowi indeksu cen surowców energetycznych na rynkach międzynarodowych” – wskazano.

Zgodnie z założeniami obecnej prognozy, zmiany regulacyjne znacząco poprawią dynamikę cen energii w ujęciu rok do roku do drugiego kwartału 2026 r., co doprowadzi do wyraźnego spadku w drugiej połowie 2026 r.

„W rezultacie tych okoliczności – i zakładając, że stopy procentowe NBP pozostaną stabilne – przewiduje się, że inflacja CPI w III kw. 2026 r. powróci do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP określonego na poziomie 2,5% +/- 1 pkt proc. i pozostanie w tym przedziale do końca okresu prognozowania” – dodano.

Po osiągnięciu szczytu w pierwszej połowie 2025 r. (5,4% w I kw. i 5,2% w II kw.) inflacja CPI powinna spaść w III kw. Niemniej jednak, według założeń obecnej projekcji, dynamika cen konsumpcyjnych wzrośnie ponownie pod koniec bieżącego roku i utrzyma się na podwyższonym poziomie do II kw. 2026 r.

Inflacja CPI w 2025 r. oraz w pierwszej połowie 2026 r. jest podwyższona ze względu na działania regulacyjne dotyczące cen energii, które będą wzmacniać dynamikę tych cen począwszy od szczytu w czwartym kwartale br. (9,3% r/r).

„Od czwartego kwartału bieżącego roku obecne przepisy przewidują zniesienie maksymalnych cen za energię elektryczną i powrót do rozliczania wydatków gospodarstw domowych według taryf. Zakładając brak zmian w poziomach taryf, ceny energii elektrycznej, z której gospodarstwa domowe korzystają do rozliczeń, znacznie wzrosną” – stwierdzono.

Oczekuje się, że inflacja bazowa pozostanie wysoka w nadchodzących kwartałach. Projekcja przewiduje średnioroczną stopę 4,0% w 2025 r., 3,6% w 2026 r. i 2,8% w 2027 r.

Zdaniem NBP, spadająca dynamika kosztów pracy prawdopodobnie wpłynie na obniżenie inflacji bazowej, w szczególności dynamiki cen usług rynkowych, co jednak z pewnym opóźnieniem, zgodnie z mechanizmami rynkowymi, przełoży się na ceny.

„Jednocześnie w 2025 r. utrzyma się wysoka dynamika cen administrowanych ze względu na obecne i planowane podwyżki usług kanalizacyjnych, odbioru odpadów i dostaw zimnej wody. Skala spadku inflacji bazowej w tym czasie będzie ograniczona przez wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe. W całym 2025 r. zauważalne obniżenie rocznej dynamiki cen będzie można zaobserwować jedynie w cenach żywności, głównie ze względu na normalizację warunków podaży, w szczególności na rynkach owoców i warzyw oraz masła” – zauważono.

Co więcej, począwszy od drugiego kwartału wzrost cen żywności w ujęciu rok do roku nie zostanie naruszony przez powrót do 5% stawki VAT na podstawowe artykuły spożywcze w kwietniu 2024 r.

Projekcja PKB

Marcowa projekcja zakładała wzrost PKB o 3,7% w 2025 r. i 2,9% w 2026 r. Poprzednia prognoza przewidywała wzrost PKB o 3,4% w 2025 r. i 2,8% w 2026 r.

„Jeśli chodzi o PKB, zmiana w stosunku do oczekiwań z poprzedniej rundy projekcji wynika w dużej mierze z założenia przyjętego w marcowej projekcji o przesunięciu niewykorzystanych w 2024 r. bezzwrotnych środków UE w ramach KPO na lata 2025–2026, co w szczególności skutkowało wzrostem przewidywanej dynamiki inwestycji w tym okresie” – opisano szczegółowo w marcowej projekcji.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *