
Według Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2025 r. wyniosło 8482,47 zł, co oznacza wzrost o 9,2 proc. w ujęciu rok do roku. Jednak zatrudnienie w tym sektorze spadło o 0,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.
Informacje te dotyczą przedsiębiorstw zatrudniających powyżej dziewięciu pracowników.
W styczniu płace w przedsiębiorstwach wzrosły o 9,2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, jednak w ujęciu miesięcznym nastąpił spadek o 3,8 proc.
W ujęciu rok do roku zatrudnienie w styczniu spadło o 0,9 proc., podczas gdy w ujęciu miesięcznym pozostało stabilne.
Komentarze ekonomistów
„W styczniu płace wzrosły o 9,2% rok do roku. Potwierdziło się spowolnienie obserwowane w grudniu. Przewidujemy, że do końca roku wzrost wyniesie 7-8%. Ostateczne rozwiązanie inflacji spodziewane jest w 2026 r., kiedy to podwyżki płac w pełni przyczynią się do presji inflacyjnej. Radzie Polityki Pieniężnej kończą się uzasadnienia dla utrzymywania obecnych stóp procentowych” – stwierdzili ekonomiści z mBanku w swojej analizie danych.
„Dane dotyczące wynagrodzeń w styczniu spełniły oczekiwania. Wynagrodzenia wzrosły o 9,2% rok do roku, nieznacznie powyżej konsensusu na poziomie 9,1%. Wyniki te są solidne, zwłaszcza biorąc pod uwagę efekt wysokiej bazy z poprzedniego roku. Dynamika wzrostu wynagrodzeń powraca do około 9%” — ocenili analitycy z Pekao.
„Wzrost płac spowolnił z 9,8% do 9,2% w styczniu. Ten spadek jest bezpośrednio związany z mniejszym wzrostem płacy minimalnej w porównaniu z ubiegłym rokiem. Ponadto dane Głównego Urzędu Statystycznego ujawniają gorsze wyniki w sektorach borykających się z wyzwaniami gospodarczymi, takich jak przemysł i transport. Z kolei największe wzrosty płac obserwuje się w sektorze usług, szczególnie w rekreacji i kulturze (13,3%) oraz administracji (10,1%)” – skomentowali eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.