
Rodziców i opiekunów, którzy jeszcze nie złożyli wniosków o zasiłek 800 plus child allowance na nowy okres, wzywa się do niezwłocznego złożenia wniosku. Termin płatności oparty na ubiegłorocznych wnioskach kończy się 31 maja, jak ogłosił Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Jak ZUS podkreślił w poniedziałek, nowy okres zasiłkowy ma rozpocząć się 1 czerwca tego roku i potrwać do 31 maja 2026 r. Instytucja przyjmuje wyłącznie wnioski elektroniczne i wypłaca świadczenia drogą elektroniczną – bezpośrednio na rachunki bankowe beneficjentów.
Ponad 800. Aplikacje wyłącznie online
Wnioski można składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS, portalu Emp@tia, bankowości internetowej oraz bezpłatnej aplikacji mobilnej mZUS.
– Składanie wniosków online jest niesamowicie wygodne. Oszczędza czas i znacznie upraszcza całą procedurę – ocenił Karol Poznański z biura prasowego ZUS.
Jeśli rodzic złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2025 r. – otrzyma świadczenie za nowy okres do 30 czerwca 2025 r., a zatem bez żadnych przerw. Jeśli wniosek zostanie złożony między 1 maja a 30 czerwca 2025 r. – świadczenie zostanie wypłacone później, ale rodzic otrzyma je z mocą wsteczną od czerwca 2025 r. Jeśli jednak wniosek zostanie prawidłowo złożony po 30 czerwca 2025 r. – świadczenie na dziecko będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzic złoży wniosek.
W przypadku pytań lub trudności związanych z korzystaniem z platform elektronicznych prosimy o kontakt z infolinią ZUS pod numerem (22) 560 16 00 lub o skorzystanie z pomocy doradców w lokalnych oddziałach.
Czytaj więcej: Ograniczenia w 800 plus. „Rozpoczynamy proces” >>>
800 plus. Kto jest uprawniony?
Zasiłek rodzicielski w wysokości 800 zł miesięcznie przysługuje każdemu dziecku poniżej 18 roku życia. Wnioski mogą składać rodzice, opiekunowie i osoby sprawujące opiekę zastępczą. Do tej pory ZUS otrzymał prawie 3,7 miliona wniosków.
Celem świadczenia jest częściowe dofinansowanie wydatków na wychowanie i opiekę nad dzieckiem oraz poprawa warunków życia najmłodszych członków społeczeństwa. Świadczenie jest przyznawane niezależnie od dochodów rodziny, jest zwolnione z egzekucji komorniczej i nie podlega opodatkowaniu.