Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Wybory w USA. Wygrana Trumpa to potencjalnie wolniejsze cięcia stóp procentowych - Gospodarka i Biznes News

Wybory w USA. Wygrana Trumpa to potencjalnie wolniejsze cięcia stóp procentowych

Kosiniak-Kamysz: naród amerykański zadecydował

Kosiniak-Kamysz: naród amerykański zadecydowałTVN24

– Zwycięstwo Donalda Trumpa to potencjalnie wolniejsze tempo obniżek stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną i w konsekwencji mniejsze cięcia ze strony Rady Polityki Pieniężnej – ocenił główny ekonomista Velo Banku Piotr Arak.

Donald Trump wygrał wybory i będzie 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych – poinformował CNN. Jak wynika z projekcji amerykańskiej stacji, kandydat republikanów zdobył poparcie, które zapewni mu wystarczającą liczbę głosów elektorskich.

Mniejsze cięcia stóp procentowych

– Zwycięstwo Trumpa oznacza, że ścieżka obniżek stóp procentowych przez Fed w przyszłym roku może być wolniejsza. Amerykańska Rezerwa Federalna pewnie zdecyduje się na oczekiwane w tym tygodniu cięcie o 0,25 punktu procentowego. tak, jak planowała, natomiast kolejne decyzje pewnie będą zależały od tego, czego Fed będzie spodziewał się po decyzjach nowego prezydenta, jak będzie antycypował ewentualne zmiany w polityce fiskalnej USA. Trump mówi o ogromnych cięciach podatków, co będzie powodować, że inflacja w USA może być na podwyższonym poziomie. Stąd Fed może ograniczać ścieżkę cięć – powiedział Arak.

Jak wskazał ekonomista, potencjalnie wolniejsze tempo luzowania polityki monetarnej w USA nie pozostanie bez wpływu na decyzje Rady Polityki Pieniężnej. To oznaczałoby, że raty kredytów w złotych będą spadały wolniej.

– Jeżeli amerykański bank centralny będzie wolniej obniżał stopy, to również Narodowy Bank Polski może to robić wolniej (…). Przełom pierwszego i drugiego kwartału 2025 roku był tym momentem, w którym rynek oczekiwał pierwszej obniżki w Polsce. Niemniej nowa projekcja inflacji w Polsce i otoczenie rynkowe, czyli decyzje Fed, będą istotnymi czynnikami, na które będzie patrzyła RPP – powiedział Arak.

– Rada może zdecydować, że te obniżki będą miały mniejszą skalę, niż wcześniej się spodziewaliśmy. Może to być mniej niż jeden punkt procentowy w całym 2025 r. – dodał.

Główny ekonomista Velo Banku wskazał, że potencjalne zwycięstwo Donalda Trumpa w amerykańskich wyborach prezydenckich było w ostatnich tygodniach dyskontowane przez rynek.

– Rynek dyskontował już ewentualne zwycięstwo Donalda Trumpa w ostatnich kilku tygodniach, kiedy rosło prawdopodobieństwo jego wygranej w tzw. swing states, czyli stanach, które wahały się i nie do końca było wiadomo, jak zagłosują. To było odzwierciedlone w kursie złotego do dolara, kursie forinta i innych walut naszego regionu, a także meksykańskiego peso – widzieliśmy ich osłabienie. Dziś ten koszyk walutowy dalej osłabił się – powiedział ekonomista.

– Złoty przekroczył poziom 4,05 za dolara, poziomy za euro są w granicach 4,37-4,38. To coś, czego mogliśmy się spodziewać, czyli tąpnięcie walut na rynkach wschodzących, powodowane niepewnością geopolityczną. Trump oznacza wprowadzenie dodatkowych taryf, oznacza też, że nie do końca wiemy, co będzie, jeśli chodzi o obowiązywanie artykułu piątego traktatu NATO, na co gra bardzo wielu inwestorów na rynkach kapitałowych w tym momencie – dodał.

Ryzyka dla wzrostu gospodarczego

Zdaniem Araka wygrana Trumpa może skutkować zwiększeniem ryzyka dla wzrostu gospodarczego w Polsce.

– Ryzyk jest więcej po stronie wzrostu gospodarczego, dla odbicia gospodarki europejskiej oraz amerykańskiej i w konsekwencji – polskiej. Niemniej musimy poczekać na konkretne decyzje polityczne. Wcześniej szacowano wpływ potencjalnych decyzji o taryfach na handel, natomiast wciąż pozostaje wiele pytań – kiedy może to wejść w życie i jak będzie wpływać na potencjalny wzrost gospodarczy – powiedział ekonomista.

Jak zaznaczył, założenia dotyczące wzrostu PKB Polski w 2025 r. na poziomie powyżej 4 proc. mogą okazać się zbyt optymistyczne.

– Problemem jest to, że w przypadku Polski mamy dosyć słabe podstawy wzrostu gospodarczego w tym roku, głównie na bazie usług. Nadal nie mamy inwestycji i stopy procentowe tu nie pomagają, nie ma też zbyt wielu inwestycji publicznych ze względu na okres przejściowy między jedną a drugą perspektywą unijną. To moment, w którym pewnie te dosyć optymistyczne założenia dotyczące wzrostu PKB Polski, przekraczającego 4 procent w 2025 roku, trzeba będzie zrewidować. To nie oznacza, że polska gospodarka wejdzie w okres stagnacji, ale może mieć potencjalnie dodatkowe problemy – powiedział ekonomista.

– Wszystkiego jednak dowiemy się z planu gospodarczego nowego prezydenta USA. Kampania wyborcza się skończyła, istotne będzie to, kto będzie członkiem jego administracji i jakie osoby pojawią się na decyzyjnych stanowiskach – dodał.

Wybory w USA. Wygrana Trumpa to potencjalnie wolniejsze cięcia stóp procentowych - INFBusiness Wybory w USA. Wygrana Trumpa to potencjalnie wolniejsze cięcia stóp procentowych - INFBusiness

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *