Jakub Papierski wiceprezesował największemu bankowi w Polsce przez prawie 12 lat, w tym przez sześć lat za rządów PiS. Po czasowym rozbracie z branżą znowu wraca. Nowy właściciel VeloBanku wybrał nową radę nadzorczą i mianował go na stanowisko przewodniczącego, czyli głównego przedstawiciela akcjonariuszy.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny podpisał w czwartek umowę sprzedaży 100 proc. akcji VeloBanku. To kończy proces przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku, który niegdyś kontrolowany był przez Leszka Czarneckiego, a potem w procesie przymusowej restrukturyzacji trafił w ręce państwowej instytucji BFG.
Cena nabycia akcji to 375 mln zł, ale dodatkowo nabywca musi dokapitalizować bank kwotą 687 mln zł.
W ramach procesu przejmowania kontroli nad bankiem, 1 sierpnia została powołana nowa rada nadzorcza. W jej skład weszli eksperci dysponujący wieloletnim doświadczeniem w branży finansowej.
– Mam ten przywilej, że mogę uczestniczyć w najciekawszym projekcie bankowym na polskim rynku. Unikalne kompetencje funduszu Cerberus jako podmiotu specjalizującego się w instytucjach finansowych wraz z zaangażowaniem i siłą EBOR oraz IFC, oznaczają bezprecedensowe wsparcie dla przyszłości VeloBanku. Jestem przekonany, że nowa rada nadzorcza będzie dobrym partnerem dla VeloTeamu, dostarczając inspiracji i wsparcia w przyszłym wzroście i rozwoju banku – stwierdził Jakub Papierski, przewodniczący rady nadzorczej VeloBanku.
Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo
Ambitne plany PepsiCo w Polsce. Ważny krok firmy w stronę zielonej energii
Dotychczasowym szefem rady banku był Maciej Szczęsny, od maja prezes BFG.
Na czele zarządu VeloBanku pozostał Adam Marciniak. To też były „człowiek PKO BP”. Od 2011 do 2017 roku kierował pionem rozwoju i utrzymania aplikacji PKO BP. Następnie wszedł do zarządu banku, w którym odpowiadał za obszar technologii, cyberbezpieczeństwo oraz szkolenia i rozwój pracowników. Z największym bankiem w Polsce rozstał się podobnie jak Jakub Papierski w 2021 r. W październiku 2022 przyjął obowiązki prezesa Banku BFG SA powstałego w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku, a po zmianie jego nazwy na VeloBank – prezesem zarządu.
– Jako VeloBank dążymy do systematycznego budowania coraz silniejszej pozycji na polskim rynku. Poprzez ambitne wdrożenia nowych rozwiązań będziemy wspierać rozwój zarówno naszych klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych. Będziemy również dążyć do zwiększania innowacyjności nie tylko w sektorze finansowym, ale w całej polskiej gospodarce — powiedział nowy prezes.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło