Rada nadzorcza PZU podjęła uchwały w sprawie rekomendacji nieudzielenia absolutorium członkom zarządu ubezpieczyciela z wykonania obowiązków w zarządzie w 2023 r. Głosowanie już w czwartek, a w przyszłym tygodniu w podobnej sprawie będą decydować akcjonariusze m.in. PKO BP, JSW, Enei czy PHN.
Rada nadzorcza PZU rekomenduje ZWZ nieudzielenie absolutorium Małgorzacie Sadurskiej, Maciejowi Rapkiewiczowi, Piotrowi Nowakowi, Tomaszowi Kulikowi, Krzysztofowi Kozłowskiemu, Małgorzacie Kot, Ernestowi Bejdzie oraz Beacie Kozłowksiej-Chyle za okres pełnienia przez nich funkcji w zarządzie PZU SA w 2023 roku.
Jak podano, uzasadnieniem są informacje zebrane przez spółkę oraz przez podmioty zewnętrzne (firmy doradcze oraz kancelarie prawne) wraz z kwalifikacją prawną i ekonomiczną tych informacji dokonaną przez podmioty zewnętrzne wskazujące na nieprawidłowości mające miejsce w PZU w 2023 roku.
Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU zdecydowało 18 czerwca o wypłacie 4,34 zł dywidendy na akcję. Akcjonariusze zdecydowali wówczas o przerwie w obradach, zostaną wznowione w czwartek, 18 lipca. Wniosek w tej sprawie złożył pełnomocnik Skarbu Państwa.
Zgodnie z projektami uchwał, akcjonariusze PZU zdecydować mają jeszcze między innymi w sprawie udzielenia absolutorium członkom zarządu i rady nadzorczej oraz zmian w składzie rady nadzorczej PZU.
W spółkach Skarbu Państwa trwa próba rozliczania poprzednich włodarzy — najczęściej członków zarządów i czasami rad nadzorczych — wybranych za czasów PiS. Na razie przybrała jedynie formę nieudzielania absolutoriów. W ubiegłym tygodniu Marek Dietl z GPW, czyli kolejny prezes ważnej państwowej spółki, nie uzyskał skwitowania.
Promocja
Chcesz zacząć inwestować, ale nie wiesz jak?
W inwestowaniu, podobnie jak w życiu – warto uczyć się od najlepszych. Bezpłatny pakiet edukacyjny XTB to przeszło 200 godzin nagrań online z ekspertami rynkowymi z kraju i zagranicy. Nieważne, czy posiadasz już doświadczenie, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z inwestowaniem. W XTB znajdziesz materiały, które pomogą Ci w zdobyciu rzetelnej wiedzy na temat inwestowania.
Odbierz dostęp do bezpłatnego pakietu edukacyjnego XTB
Wcześniej akcjonariusze nie udzielili absolutoriów pięciu byłym członkom zarządu KGHM. Skwitowania za 2023 r. nie dostały już władze Orlenu na czele z byłym prezesem Danielem Obajtkiem. Tak samo bez skwitowania za ubiegły rok pozostał zarząd energetycznego Taurona, LW Bogdanka, Grupy Azoty czy PKP Cargo.
Obrady walnych zgromadzeń zostały przerwane m.in. w takich spółkach jak PKO BP, PGE, Enei czy PZU (wznowienie nastąpi w kolejnych dniach lipca, przerwa nie może być dłuższa niż 30 dni). Skarb Państwa, a ściślej rzecz biorąc Ministerstwo Aktywów Państwowych, czeka na wyniki audytów w spółkach, które będą miały wpływ na decyzję o absolutoriach dla pisowskich włodarzy. W Business Insider Polska pisaliśmy już, że dużą wagę do tematów absolutoriów przykłada nowy minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski.
Na tym tle wyróżniają się Alior Bank, gdzie zarządowi z prezesem Grzegorzem Olszewskim i radzie nadzorczej udzielono skwitowania, oraz Bank Pekao, gdzie udzielono absolutorium zarządowi, z byłym już prezesem Leszkiem Skibą na czele, oraz dawnej radzie nadzorczej, choć potrzebna była do tego trzytygodniowa przerwa. To o tyle ciekawe, że oba podmioty kontrolowane są przez PZU.
We wtorek, 23 lipca, zostaną wznowione obrady w JSW, Enei i PKO BP, a w czwartek, 25 lipca, w Polskiego Holdingu Nieruchomości. Właśnie okazało się, że rada nadzorcza PHN rekomenduje walnemu zgromadzeniu odmowę udzielenia absolutorium wszystkim byłym członkom zarządu z wykonania przez nich obowiązków w roku obrotowym 2023.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło