Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała w piątek o decyzjach podjętych na czwartkowym posiedzeniu. Dotyczą udzielenia zgód na objęcie stanowisk prezesów trzech dużych instytucji finansowych.
Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała w piątek rano, że na posiedzeniu, które odbyło się w czwartek, 18 lipca, jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie:
- Artura Olecha na stanowisko prezesa zarządu Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń (PZU),
- Mirosława Czekaja na stanowisko prezesa zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK),
- Bartosza Kublika na stanowisko prezesa zarządu Banku Ochrony Środowiska (BOŚ),
- Jarosława Mastalerza na stanowisko prezesa zarządu Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń na Życie (PZU Życie)
Artur Olech pod koniec marca został wybrany (przez wymienioną po wyborach parlamentarnych radę nadzorczą PZU) na stanowisko prezesa. Zastąpił Beatę Kozłowską-Chyłę, która kierowała największym polskim ubezpieczycielem od 2020 r. Na decyzję KNF czekał zatem dość krótko, bo niecałe cztery miesiące. Nowy prezes PZU od ponad 30 lat jest managerem związanym z branżą finansową i ubezpieczeniową. Przez wiele lat był związany z Grupą Generali, był m.in. jej prezesem w Polsce.
W przypadku BGK, czyli wyjątkowej instytucji będącej bankiem rozwoju, której właścicielem jest w całości państwo, prezesa powołuje premier. Donald Tusk na początku kwietnia zdecydował, że BGK pokieruje Mirosław Czekaj. Czekaj zastąpił na tym stanowisku Beatę Daszyńską-Muzyczkę odwołaną z BGK na początku stycznia. Jest urzędnikiem samorządowym z wieloletnim doświadczeniem i ostatnio był skarbnikiem Warszawy. W BGK był już wiceprezesem w latach 2004-2006, a posadę stracił, gdy rządziła koalicja PiS-Samoobrona-LPR. Wtedy do banku trafił ze stanowiska skarbnika Szczecina.
Na prezesa BOŚ Bartosz Kublik został powołany na początku kwietnia, po tym jak doszło do przebudowy rady nadzorczej tego kontrolowanego przez państwo banku. Od 2002 r. związany z bankowością spółdzielczą, przed przyjściem do BOŚ był wiceprezesem ZBP odpowiadającym za ten obszar. Głównym akcjonariuszem BOŚ jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ta państwowa instytucja kontroluje prawie 58,1 proc. akcji i głosów banku. Kolejne spore pakiety znajdują się także w rękach państwowych instytucji: PFR FIZAN (8,6 proc.) i Lasów Państwowych (5,5 proc.). Pozostała część jest w rękach inwestorów z GPW.
Ponadto KNF zgodziła się w piątek także na powołanie Krzysztofa Łyskawy na stanowisko członka zarządu odpowiedzialnego za zarządzanie ryzykiem w AGRO Ubezpieczenia – Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych oraz Tomasza Grabowskiego na stanowisko prezesa Banku Spółdzielczego w Bieczu. Komisja także udzieliła jednogłośnie zezwolenia na powołanie Jolanty Łotoszyńskiej na stanowisko członka zarządu Vienna Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego S.A. Vienna Insurance Group.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło