Rada nadzorcza chemicznego giganta postawiła się bankom

Akcjonariusze Grupy Azoty nie podjęli uchwały w sprawie zabezpieczeń na rzecz instytucji finansowych, z którymi grupa negocjuje restrukturyzację zadłużenia. W środę negatywną rekomendację w tej sprawie przedstawiła rada nadzorcza Grupy Azoty.

Fabryka Grupy Azoty w Tarnowie
Fabryka Grupy Azoty w Tarnowie | Foto: Grupa Azoty

Z komunikatu po odbywającym się w czwartek nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy (NWZA) Grupy Azoty wynika, że akcjonariusze spółki nie podjęli uchwały w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie przez Grupę Azoty zastawów rejestrowych na aktywach spółki, w tym m.in. na rzeczach ruchomych lub prawach i zastawów finansowych lub cywilnych.

Spółka poinformowała również, że walne nie uchwaliło zgody na ustanowienie przez spółkę hipotek umownych łącznych na prawie własności albo użytkowania wieczystego określonych nieruchomości oraz zgody na złożenie przez spółkę oświadczeń o poddaniu się egzekucji.

W środę 17 lipca rada nadzorcza Grupy Azoty wydała negatywną rekomendację w tej sprawie. Rada w rekomendacji zwróciła uwagę, że konieczne jest uprzednie zatwierdzenie wynegocjowanej umowy długoterminowej z wierzycielami, której elementem powinny być zabezpieczenia będące przedmiotem proponowanej uchwały.

Grupa Azoty Puławy zapowiada nowe inwestycje w produkcję nawozów

„W ocenie rady nadzorczej brak zatwierdzenia ww. umowy z wierzycielami powoduje, iż podjęcie przez nadzwyczajne walne zgromadzenie ww. uchwały w przedmiocie ustanowienia zabezpieczeń,(…) na obecnym etapie byłoby przedwczesne” — stwierdziła rada nadzorcza. Dodała, że w związku z tym nie rekomenduje podjęcia takiej uchwały przez akcjonariuszy Azotów 18 lipca.

Chemiczna grupa od kilku miesięcy próbuje wypracować długoterminowe porozumienie z instytucjami finansowymi, które udzieliły jej kredytów na inwestycje i bieżącą działalność. To kluczowy dokument, który uchroni nawozowego giganta przed koniecznością natychmiastowej spłaty pożyczonych pieniędzy. Chodzi w sumie o ponad 9 mld zł.

Do tego czasu można spodziewać się kolejnych tymczasowych aneksów do umów kredytowych, zawieranych na miesiąc lub dwa. Ważność ostatniego porozumienia wygasa z końcem lipca.

— Przedłożyliśmy bankom niezbędne dokumenty i doprecyzowujemy szczegóły. To dopiero początek fazy intensywnych rozmów, zarówno grupowych, jak i indywidualnych. Warto podkreślić, że przy stole negocjacyjnym jest duża część sektora bankowego. Część banków bardzo dobrze zna uwarunkowania biznesu grupy, więc te rozmowy są bardzo konkretne — mówił niedawno Business Insiderowi Andrzej Skolmowski, wiceprezes Grupy Azoty. — Długoterminowy plan restrukturyzacji, który ma umożliwić stabilizację sytuacji finansowej grupy, zostanie wdrożony po podpisaniu docelowego porozumienia z instytucjami finansowymi. Na wynegocjowanie długoterminowego planu potrzebujemy jeszcze czasu — dodał.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *