Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Sześć zawiadomień o komitetach wyborczych zarejestrowanych do PKW - Gospodarka i Biznes News

Sześć zawiadomień o komitetach wyborczych zarejestrowanych do PKW

Do północy w poniedziałek do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęło sześć zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego i wszystkie sześć zostało zarejestrowanych. Zarejestrowani kandydaci to: Sławomir Mentzen, Rafał Trzaskowski, Grzegorz Braun, Szymon Hołownia, Adrian Zandberg i Wiesław Lewicki.

PKW
PKW | Foto: Filip Naumienko/REPORTER / East News

Jako pierwsze wpłynęło zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego Sławomira Mentzena, kandydata Konfederacji.

Kolejni kandydaci, jak informuje PKW zaznaczając, że są w kolejności wpływania zgłoszenia to Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy, kandydat Koalicji Obywatelskiej), Grzegorz Braun (komitet europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi), Adrian Zandberg (poseł i kandydat partii Razem) oraz Wiesław Lewicki.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta jest do 24 marca (poniedziałek).

Wybory prezydenckie różnią się od innych tym, że komitety wyborcze mogą być tworzone wyłącznie przez wyborców, a nie przez partie polityczne, czy ich koalicje.

Komitet wyborczy kandydata na prezydenta może utworzyć co najmniej 15 obywateli mających prawo wybierania. Do utworzenia komitetu wymagane są: pisemna zgoda kandydata na kandydowanie oraz na utworzenie jego komitetu. Kandydaci urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r. muszą dołączyć oświadczenie lustracyjne. Ponadto do zgłoszenia dołącza się podpisy 1000 obywateli popierających kandydata.

Po zebraniu 1000 podpisów z poparciem dla kandydata pełnomocnik komitetu wyborczego zawiadamia Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu. Dopiero po rejestracji komitetu przez PKW może on prowadzić agitację.

Kolejnym krokiem prezydenckiej kampanii wyborczej będzie zgłoszenie kandydata na prezydenta. Jest na to czas do 4 kwietnia (piątek) do godz. 16.

Do rejestracji kandydata przez PKW konieczne jest zebranie minimum 100 tys. podpisów z poparciem dla niego.

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *