Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Alarm na Kremlu. Saudyjczycy mogą wbić nóż w plecy Rosji - Gospodarka i Biznes News

Alarm na Kremlu. Saudyjczycy mogą wbić nóż w plecy Rosji

Saudyjczycy po cichu szykują się do poważnych przejęć w rosyjskim rolnictwie. Wyniszczony przez wojnę w Ukrainie sektor boryka się ze sporymi problemami, które próbuje wykorzystać arabska spółka Salic. Na Kremlu już został w tej sprawie podniesiony alarm.

Żniwa w Orenburgu w Rosji.
Żniwa w Orenburgu w Rosji. | Foto: Anadolu / Contributor / Getty Images

O sprawie pisze „Rzeczpospolita”. W obliczu kryzysu w rosyjskim sektorze rolnym, spowodowanego konfliktem zbrojnym i sankcjami, Salic, saudyjska spółka rolna i hodowlana, może stać się kluczowym graczem na rynku rosyjskim.

Rosyjski Związek Eksporterów i Producentów Zboża wyraża zaniepokojenie możliwością przejęcia przez Saudyjczyków ważnych aktywów w rosyjskim rolnictwie.

Olam Group z Singapuru poinformowała od Salic otrzymaniu propozycji dotyczącej zakupu pozostałych udziałów w Olam Agri. W 2022 r. Salic zainwestował już 1,24 miliarda dolarów, nabywając 35,43 proc. udziałów w spółce. Obecne negocjacje, jak podaje Reuters, mogą przesądzić o przyszłości Olam Agri, jednak na razie nie ustalono ostatecznych warunków transakcji.

Zdaniem Rosyjskiego Związku Eksporterów i Producentów Zboża, potencjalne przejęcie Olam Agri przez Salic otworzyłoby Arabii Saudyjskiej drogę do kontrolowania znaczących segmentów rosyjskiego sektora rolnego, w tym terminala zbożowego Azow oraz firmy Rusmolco, jednego z największych producentów mleka w Rosji.

Rosyjskie ministerstwo rolnictwa alarmuje, że krajowy sektor rolny boryka się z niedoborem ciągników i kombajnów, co jest bezpośrednim skutkiem wojny i sankcji. Obecnie brakuje dziesiątek tysięcy maszyn, które są niezbędne do efektywnej uprawy ziemi.

Wycofanie się z Rosji światowych liderów produkcji sprzętu rolnego, takich jak Deere & Company czy New Holland, spowodowało problemy z dostępnością i jakością maszyn. Rosyjskie maszyny, choć stają się jedyną alternatywą, zyskują na cenie, co dodatkowo komplikuje sytuację rosyjskich rolników. Wzrost cen sprzętu rolniczego w Rosji jest dramatyczny, a dostępność części zamiennych do popularnych modeli zagranicznych marek jest coraz bardziej ograniczona.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *