Nowy zarząd Polskiego Funduszu Rozwoju przedstawił obszary, na których zamierza się skupić. — Chcemy mocno skupić się na transformacji energetycznej — poinformował prezes PFR Piotr Matczuk. Nie wykluczył zaangażowania w projekt budowy elektrowni jądrowej.
- Nowy zarząd Polskiego Funduszu Rozwoju wskazał trzy obszary, na których zamierza się skupić
- Kluczowym jest wsparcie transformacji energetycznej. Prezes PFR nie wykluczył zaangażowania w inwestycje w atom i OZE
- W PFR powstanie także kolejny fundusz wsparcia ekspansji polskich przedsiębiorców
- Fundusz może także wyjść z kilku inwestycji. Przegląd portfela ma zakończyć się do końca tego roku
- Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl
— Polska potrzebuje takiego wehikułu inwestycyjnego jak PFR. Kluczowe dla nas obszary to infrastruktura, energetyka czy przemysł. Chcemy mocno skoncentrować się na transformacji energetycznej. Mamy wrażenie, że PFR był tutaj niedoceniony w ostatnich latach i taki projektów jest relatywnie mało. Kolejne filary to innowacje czy ekspansja zagraniczna polskich spółek – powiedział na spotkaniu prezes PFR Piotr Matczuk.
PFR nie wyklucza inwestycji w atom
Szef funduszu podkreślił także, że PFR chce być centrum kompetencji w zakresie mobilizacji kapitału, a przedstawiciele zarządu byli niedawno na dorocznym spotkaniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Banku Światowego w Waszyngtonie.
— Chcemy przyciągać do polski międzynarodowych inwestorów, takich, których nie było dotychczas w Polsce, albo byli w małym zakresie. Chcemy, żeby się angażowali w projekty energetyczne czy infrastrukturalne – powiedział Piotr Matczuk.
Prezes PFR nie wykluczył także zaangażowania w budowę elektrowni jądrowej czy finansowania OZE.
Zobacz tez: Projekt budowy pierwszej elektrowni atomowej zbliża się do szeregu „krytycznych momentów”
Ekspansja zagraniczna i przegląd inwestycji
Wiceprezes PFR ds. inwestycji Mikołaj Raczyński przypomniał, że w PFR TFI działa fundusz ekspansji zagranicznej, ale środki w nim są już wyczerpane.
— Przygotowujemy drugi fundusz, aby wspierać polskich przedsiębiorców w inwestycjach greenfield czy przejmowaniu aktywów za granicą – powiedział. Przyznał też, że finalizowane są kolejne umowy inwestycyjne. Jedna z nich dotyczy rynku OZE, a druga to projekt z obszaru ekspansji zagranicznej.
Mikołaj Raczyński przypomniał też, że do końca roku zostanie przeprowadzony przegląd portfela inwestycyjnego PFR.
— Na jego podstawie będzie w stanie zdecydować jakie są nasze plany dotyczące tych aktywów, jak chcemy pracować z aktywami, które są. Niektóre są już w naszym posiadania od dłuższego czasu – powiedział.
Polski Fundusz Rozwoju dostanie dodatkowe pieniądze
Z kolei wiceprezes PFR ds. finansowych i rozwoju poinformował, że jest już porozumienie z Ministerstwem Finansów dotyczące dokapitalizowania PFR w tym roku kwotą do 1 mld zł. Toczą się także rozmowy na temat przeprowadzenia takiego procesu także w 2025 r.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło