Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Polska w europejskiej czołówce. W tym obszarze ustępujemy tylko jednemu krajowi - Gospodarka i Biznes News

Polska w europejskiej czołówce. W tym obszarze ustępujemy tylko jednemu krajowi

Polski rynek pracy, pomimo pewnych sygnałów świadczących o lekkim schłodzeniu, wciąż jest w dobrej kondycji. Stopa bezrobocia jest u nas drugą najniższą w Unii Europejskiej i zmniejszyła się wobec poprzednich odczytów. Zmalała też liczba bezrobotnych.

Ul. Chmielna w Warszawie, zdjęcie poglądowe.
Ul. Chmielna w Warszawie, zdjęcie poglądowe. | Foto: Karol Serewis/SOPA Images/LightRocket via Getty Images / Getty Images

Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 6,3 proc. w listopadzie 2024 r. wobec 6,3 proc. miesiąc wcześniej — podał we wtorek rano unijny urząd statystyczny Eurostat. Konsensus rynkowy wynosił 6,3 proc.

Zaskoczenia nie było także, biorąc pod uwagę wskaźnik bezrobocia w całej Unii Europejskiej (UE). W tym obszarze stopa wyniosła w listopadzie 5,9 proc., czyli tyle samo, co miesiąc wcześniej.

W listopadzie w UE bez pracy było 12 mln 968 tys. osób, z czego 10 mln 819 tys. w strefie euro. Wobec poprzedniego miesiąca liczby te zmalały odpowiednio o 16 tys. i 39 tys. W ujęciu rok do roku liczba bezrobotnych spadła o 295 tys. w UE i o 333 tys. w strefie euro.

Bezrobocie w UE - listopad 2024
Bezrobocie w UE – listopad 2024 | Michał Czernek / PAP/zdjęcia

Polska pod tym względem wypadła bardzo dobrze, kolejny raz. Stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, według metodologii Eurostatu, wyniosła u nas w listopadzie 2024 r. równe 3 proc., czyli nieznacznie spadła z 3,1 proc. w październiku. Jest to drugi najniższy wynik w Unii Europejskiej. Niższą od Polski stopę bezrobocia w listopadzie odnotowały Czechy — na poziomie 2,8 proc., a Malta uzyskała taki sam wynik jak Polska.

Liczba bezrobotnych w listopadzie w Polsce wyniosła 541 tys., co oznacza, że zmalała o 2 tys. przez miesiąc jak i rok do roku. Najwyższe bezrobocie zanotowano w Hiszpanii (11,2 proc.), Finlandii (8,7 proc.), Szwecji (8,5 proc.) oraz Estonii (7,5 proc.).

Z kolei Główny Urząd Statystyczny podał niedawno, że stopa bezrobocia rejestrowanego w listopadzie 2024 r. według krajowej metodologii wyniosła równe 5 proc., czyli była nieznacznie wyższa niż w październiku, choć sytuacja u nas pod tym względem wciąż jest bardzo dobra i wzrost wynika w dużej mierze z czynników sezonowych. Aczkolwiek pewne schłodzenie na rynku pracy nad Wisłą jest widoczne, m.in. w zakresie mniejszej liczby zatrudnionych.

Polska w europejskiej czołówce. W tym obszarze ustępujemy tylko jednemu krajowi - INFBusiness
| Eurostat

Różnice między danymi GUS a Eurostatu wynikają z metodologii. Wyższe liczby pokazują rejestry urzędów pracy. Mniejsze Eurostat, który pod pojęciem bezrobocia rozumie osoby, które aktywnie poszukują pracy, a mają problem z jej znalezieniem. Wyłącza więc liczną grupę osób, które są zarejestrowane jako bezrobotne, ale faktycznie nie są zainteresowane podjęciem płatnego zajęcia.

Zobacz też: Utrwalają się negatywne symptomy na rynku pracy. To źle wróży bezrobociu

Eurostat mierzy zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju.

Zobacz też: Paradoks fali zwolnień w Polsce. Oto jak dane rozjechały się z odczuciami Polaków

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *