Ponad 40 procent polskich firm obawia się negatywnych skutków polityki celnej USA na ich działalność, szczególnie w sektorze transportu, jak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Prognozy wskazują, że eksport z polskiego przemysłu motoryzacyjnego ma spaść o 1 procent.

Firmy są głównie zaniepokojone potencjalnym spadkiem na rynku UE z powodu taryf USA, jak zauważyło 46% ankietowanych. Ponadto 43% firm jest zaniepokojonych rosnącymi kosztami związanymi z importem z USA, podczas gdy 15% wyraża obawy dotyczące wyzwań we współpracy z firmami amerykańskimi. Z kolei 2% firm przewiduje straty wynikające z wojny handlowej z powodu ich eksportu do Stanów Zjednoczonych.
Najwyższe poziomy obaw dotyczących konfliktu handlowego wyrażają firmy z sektora transportu, spedycji i logistyki (47%), obok małych przedsiębiorstw (44%) i średnich przedsiębiorstw (43%). Tymczasem 54% dużych korporacji i 55% firm handlowych przewiduje pośrednie konsekwencje osłabienia gospodarki. Ponadto 50% większych firm obawia się wzrostu kosztów importu ze Stanów Zjednoczonych, przy czym liczba ta wzrasta do 52% w sektorze TSL (transport, spedycja i logistyka).
20% polskich firm eksportuje do USA
Badanie przeprowadzone przez PIE w styczniu 2025 r. wykazało, że 20% polskich firm eksportujących w 2024 r. sprzedawało swoje produkty do USA, a 3% uważało ten rynek za swój główny. Większość eksporterów do Stanów Zjednoczonych to duże firmy (64%), które wykorzystują nowoczesne technologie i są lepiej zintegrowane z rynkiem globalnym.
Według ekonomistów z PIE wzrost taryf będzie miał szczególny wpływ na sektor motoryzacyjny, który zatrudnia 6,1 proc. siły roboczej w UE. W Polsce przemysł motoryzacyjny stanowi 3 proc. zatrudnienia wśród firm zatrudniających co najmniej 10 pracowników. Eksport polskiego sektora motoryzacyjnego jest kierowany głównie na rynek europejski, a Stany Zjednoczone są jego głównym odbiorcą poza Europą, mając udział wynoszący 2,57 proc.
Analitycy prognozują, że na skutek ceł nałożonych przez USA eksport polskiej branży motoryzacyjnej zmniejszy się o ok. 1 proc., a produkcja w tym sektorze w Polsce skurczy się o 0,9 proc.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.
Źródło