Projekt ministerstwa finansów w ogniu krytyki trzech resortów

Zmiany w ustawie o podatkach od nieruchomości mogą zwiększyć obciążenie spółek Skarbu Państwa o setki milionów złotych rocznie. Mogą też oznaczać wzrost taryf na prąd, podwyżki cen energii i wzrost inflacji— ocenia projekt nowelizacji Ministerstwo Aktywów Państwowych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska i resort infrastruktury również wyraziły krytyczne uwagi. Opisuje je w środę „Rzeczpospolita”.

Resorty odpowiedzialne za energetykę krytykują proponowane zmiany.
Resorty odpowiedzialne za energetykę krytykują proponowane zmiany. | Foto: Shutterstock, Business Insider Polska

Projekt ustawy, który został skierowany do konsultacji przez Ministerstwo Finansów w czerwcu, ma na celu eliminację wątpliwości interpretacyjnych dotyczących obecnych przepisów i precyzyjne określenie obowiązujących regulacji.

Jednak Ministerstwo Aktywów Państwowych ostrzega, że proponowane zmiany mogą spowodować znaczny wzrost obciążeń podatkowych dla Grup Kapitałowych spółek z udziałem Skarbu Państwa. Ministerstwo zauważa, że dla operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD) nowe przepisy mogą prowadzić do znacznego wzrostu podatku od nieruchomości.

„Koszty działalności przedsiębiorstw, takich jak OSD, są przenoszone na odbiorców energii elektrycznej w formie taryf” — napisał wiceminister Robert Kropiwnicki w liście skierowanym do konsultacji, którego treść przytacza „Rz”. „Przyjęcie regulacji w zaproponowanym kształcie spowoduje istotny wzrost obciążeń podatkowych nie tylko dla OSD, ale dla wszystkich podmiotów z branży energetycznej, w tym segmentu ciepłownictwa, OZE itp.”

Z kolei Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyraziło obawy, że projekt zawiera niejasne przepisy, które mogą prowadzić do wątpliwości dotyczących podmiotu i wymiaru podatku. Ministerstwo zauważyło, że niejasności mogą dotyczyć zarówno małoskalowej, jak i wielkoskalowej fotowoltaiki.

Ministerstwo zwróciło również uwagę, że wzrost obciążeń podatkowych może negatywnie wpłynąć na rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce, w tym morskich farm wiatrowych, nakładając dodatkowe obciążenia finansowe na projekty związane z transformacją energetyczną.

Najdalej w swojej krytyce poszedł resort infrastruktury, który krytykował proponowane zapisy dotyczące opodatkowania infrastruktury lotniskowej i wnioskował o ich usunięcie z projektowanej regulacji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *