Ubywa pracujących w polskiej gospodarce. Mężczyźni wciąż dominują

Liczba pracujących w gospodarce narodowej na koniec lipca 2024 roku wyniosła 15 mln 101,5 tys. — podał w poniedziałek rano Główny Urząd Statystyczny. To mniej o około 70 tys. w porównaniu do poprzedniego miesiąca i o 23,3 tys. mniej niż rok wcześniej.

Liczba pracujących w gospodarce narodowej w końcu lipca 2024 wyniosła 15 mln 101,5 tys.
Liczba pracujących w gospodarce narodowej w końcu lipca 2024 wyniosła 15 mln 101,5 tys. | Foto: Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images / Getty Images

Dane te dotyczą osób pracujących w podmiotach gospodarki narodowej z siedzibą w Polsce, które mieszkają na terenie Polski lub za granicą. Chodzi o osoby wykonujące pracę przynoszącą im zarobek (w formie wynagrodzenia za pracę) lub dochód.

W statystykach z gospodarki narodowej GUS uwzględnia pracujących bez względu na wielkość czy rodzaj podmiotu zatrudniającego. Dane te zawierają pracujących w sektorze przedsiębiorstw (firmy mające co najmniej 10 pracowników), ale zawierają też dane np. z mikrofirm, przedsiębiorstw finansowych, obejmują osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, a także jednostki sfery budżetowej, organizacje członkowskie, fundacje, stowarzyszenia, samorządy gospodarcze, organizacje pracodawców, partie polityczne, związki zawodowe i inne organizacje społeczne.

Warto wskazać, że do po pracujących w gospodarce narodowej zalicza się pracowników najemnych, czyli osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy (umowa o pracę, powołanie, mianowanie, wybór) lub stosunek służbowy, pracujących na własny rachunek łącznie z pomagającymi członkami rodziny, osoby wykonujące pracę nakładczą, członków spółdzielni produkcji rolniczej oraz duchownych pełniących obowiązki duszpasterskie.

Spośród pracujących w lipcu 2024 r. mężczyzn było 7 mln 980,9 tys., odpowiadali za 52,8 proc. zatrudnionych. Kobiet było 7 mln 120,5 tys. Oznacza to spadek rok do roku odpowiednio o 0,4 proc. i wzrost o 0,1 proc.

Struktura płci pracujących była jednak zróżnicowana w zależności od ich wieku. Przewaga mężczyzn występowała zasadniczo w każdym wieku, widoczne było to przede wszystkim u progu i schyłku aktywności zawodowej. Natomiast udział kobiet wśród pracujących w gospodarce narodowej był większy w wieku od 48 do 59 lat.

Ubywa pracujących w polskiej gospodarce. Mężczyźni wciąż dominują - INFBusiness
| GUS

GUS podał, że średnia wieku pracujących w gospodarce narodowej wyniosła 42,8 roku, mediana wieku 42,0 lata. Struktura płci pracujących była również zróżnicowana według ich miejsca zamieszkania.

Przewaga kobiet wśród pracujących występowała głównie w największych miastach Polski. Według stanu na koniec lipca 2024 r. największy udział kobiet – 57 proc. odnotowano w województwie lubuskim, w przygranicznej gminie miejskiej Łęknica a najmniejszy w gminie wiejskiej Lelkowo w województwie warmińsko-mazurskim – 33 proc.

Według stanu na 31 lipca 2024 r. najwięcej, bo 2 mln 773 tys. pracujących w gospodarce narodowej skupionych było w przetwórstwie przemysłowym, stanowili 18,4 proc. ogółu pracujących.

Zobacz też: Oto mapa zarobków polskiej klasy średniej. Dwa zagłębia bogactwa [RANKING GMIN]

Z danych GUS wynika, że zarówno wśród pracujących mężczyzn, jak i kobiet dominowała praca najemna. W końcu lipca 2024 r. status ten posiadało 78,9 proc. ogółu pracujących w gospodarce narodowej.

Kolejną pod względem liczebności zbiorowością pracujących w gospodarce narodowej byli pracujący na własny rachunek łącznie z pomagającymi członkami rodziny. Według stanu na 31 lipca 2024 r. było ich 3 mln 148,7 tys. i stanowili oni 20,9 proc. ogółu pracujących w gospodarce narodowej.

Ubywa pracujących w polskiej gospodarce. Mężczyźni wciąż dominują - INFBusiness
| GUS

W przetwórstwie przemysłowym kobiety stanowiły 34,6 proc. zatrudnionych. Druga pod względem liczby pracujących sekcja, czyli handel, naprawa pojazdów samochodowych, skupiała 14,7 proc. ogółu pracujących, a udział kobiet wyniósł ponad 53 proc. Według stanu na koniec lipca 2024 r. najsilniej sfeminizowane były sekcje opieka zdrowotna i pomoc społeczna oraz edukacja. Kobiety stanowiły w tych sekcjach odpowiednio 82,0 proc. i 79,6 proc. pracujących. Najbardziej zmaskulinizowane sekcje to budownictwo oraz górnictwo i wydobywanie, gdzie udział mężczyzn wyniósł ponad 89 proc.

Ubywa pracujących w polskiej gospodarce. Mężczyźni wciąż dominują - INFBusiness
| GUS

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *