Donald Trump powróci do Białego Domu. Badania pokazują, że kwestie gospodarcze były kluczowym czynnikiem dla wyborców. Prezydent elekt w swoim zwycięskim przemówieniu mówił, że zapewni USA „złoty wiek”. Zadanie może być o tyle ułatwione, że przejmie władzę z rozpędzającą się gospodarką i spadającą inflacją.
- Amerykańscy wyborcy wskazywali na gospodarkę jako jeden z głównych czynników przy podejmowaniu decyzji wyborczej
- Donald Trump w kampanii przekonywał, że gospodarka USA jest w fatalnym stanie. Już po zwycięstwie zapewniał, że on i jego ekipa „naprawią wszystko w kraju”
- To będzie złoty wiek USA — obiecywał prezydent elekt
- Sprawdziliśmy dane. Donald Trump odziedziczy po swoim poprzedniku rozpędzającą się gospodarkę
- Ekspert przyznaje, że choć gospodarka rośnie, obywatele USA mogą mieć zupełnie inne odczucia za sprawą rosnących kosztów wynajęcia lub zakupu domu oraz podwyższonych cen podstawowych zakupów
- Zwłaszcza ten drugi problem był jednym z głównych motywów kampanii Trumpa
- Więcej takich informacji znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl
— Pomożemy uzdrowić nasz kraj, który potrzebuje pomocy. Potrzebuje jej bardzo. Naprawimy nasze granicy. Naprawimy wszystko w naszym kraju — mówił Donald Trump, gdy jasne stało się, że to on zwyciężył w wyścigu o fotel w Białym Domu.
Polityk zwrócił się równocześnie do Amerykanów, zapewniając, że będzie walczył o każdą rodzinę i przyszłość każdego obywatela.
Zobacz też: Pięć najważniejszych obietnic Trumpa. Jeśli je zrealizuje, USA czeka rewolucja
— Nie spocznę, póki nie stworzę silnej, bezpieczniej i zamożnej Ameryki, na którą zasługują nasze dzieci, i na którą zasługujecie wy. To będzie złoty wiek USA — dodawał.
„Złoty wiek”? Donald Trump dostanie rozpędzającą się gospodarkę
Skoro Donald Trump zamierza „naprawić wszystko” i zapewnić w ten sposób „dobrobyt” i „złoty wiek” USA, spójrzmy, w jakim stanie gospodarkę odziedziczy po swoim poprzedniku. Tym bardziej że sondaż exit poll przygotowany na zlecenie stacji NBC News jasno wskazał, że obok kwestii demokracji (35 proc. wskazań), to właśnie stan gospodarki (31 proc.) był jednym z kluczowych czynników przy podejmowaniu decyzji o poparciu dla jednego z kandydatów.
W tym kontekście wynik wyborów może być zaskakujący, ponieważ gospodarka USA jest w coraz lepszym stanie i kryzysowe lata wydają się przeszłością.
PKB wzrosło w trzecim kwartale o 2,8 proc., a prognozy wskazują, że całoroczny wzrost zatrzyma się na poziomie ok. 2,4 proc. wobec 2,5 proc. w 2023 r., co jest wynikiem dokładnie takim samym, jak w ostatnim przedpandemicznym 2019 r.
Zobacz też: Największa gospodarka świata pozytywnie zaskakuje. Solidne odbicie
Rynek pracy również pozostaje silny — we wrześniu zatrudnienie wzrosło o 254 tys. osób, co było wynikiem zdecydowanie lepszym niż oczekiwania rynkowe. Z kolei stopa bezrobocia w październiku 2024 r. wyniosła 4,1 proc. i była o 0,3 pkt proc. wyższa niż przed rokiem, ale równocześnie zdecydowanie niższa niż w chwili, gdy Joe Biden obejmował urząd. Wynosiła wówczas 6,3 proc.
Skoro jest tak dobrze, dlaczego jest tak źle?
Odpowiedzią na to pytanie jest przede wszystkim portfel przeciętnego Amerykanina. Inflacja i wzrost cen były odmieniane w kampanii przez wszystkie przypadki.
I chociaż we wrześniu inflacja spadła do poziomu 2,4 proc. (cel Fedu to 2 proc.), a jej szczyt w czerwcu 2022 r. sięgnął ponad 9 proc., to zwolennicy Donalda Trumpa przypominają prostą zasadę. Mimo że inflacja spada, to ceny są zdecydowanie wyższe niż przed objęciem urzędu przez Joego Bidena.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo
Donald Trump zaora Zielony Ład? "Europejska gospodarka nie wytrzyma"
Konserwatywna organizacja Americans for Prosperity prowadzi stronę internetową, na której wylicza wzrosty cen poszczególnych produktów od czasu dojścia do władzy ustępującego prezydenta. Z przytoczonych danych o skumulowanym wzroście cen dowiadujemy się m.in., że jajka podrożały o 103 proc., ser o 23 proc., a mielona wołowina o 30 proc.
Istotnym problemem są również ceny paliwa, które obecnie są o ok. 9 proc. niższe niż przed rokiem. Za galon benzyny Amerykanie muszą zapłacić średnio 3,1 dol., podczas gdy dzień po zaprzysiężeniu Bidena było to ok. 2,4 dol. za galon.
Zobacz też: Donald Trump wygrywa wybory. Sektor kryptowalut liczy nie tylko na wzrosty wycen
W rozmowie z ABC News ekonomista Jeffrey Frankel z Harvardu wprost przyznał, że utrzymujące się wysokie ceny są jednym z powodów, dla których społeczeństwo wciąż źle ocenia stan gospodarki, choć w rzeczywistości jest on coraz lepszy.
Drugim z problemów rzutujących na tę ocenę jest kwestia mieszkaniowa. Przed pandemią średnie oprocentowanie 30-letniego kredytu hipotecznego ze stałą stopą w USA wynosiło 3-4 proc. Dziś to 4,75-5 proc., co oznacza, że raty kredytów mogą być zauważalnie wyższe.
W dodatku ceny domów w USA od 2020 r. wzrosły niemal o 50 proc. i był to wzrost niewidziany od przedkryzysowych wczesnych lat 2000. Wysokie ceny zakupu domów i drogie kredyty podniosły ceny najmu, co uderzyło w budżety kolejnych grup wyborów, którzy mogą mówić, że nie czują, by rosnąca gospodarka przekładała się na poprawę ich sytuacji życiowej.
Zobacz też: Kolejny prezydent USA może odziedziczyć kwitnącą gospodarkę. „Nie zepsuj tego”
Wybory w USA. Wyniki
Aby wygrać wybory prezydenckie w USA w 2024 r., potrzeba było zdobyć co najmniej 270 głosów elektorskich. Późnym wieczorem w środę amerykańskie mediach wskazywały, że Donald Trump może liczyć na 291 głosów elektorskich, a Kamala Harris — na 223. To przytłaczająca przewaga kandydata Republikanów. Szczególnie na tle przedwyborczych sondaży, które sugerowały walkę łeb w łeb.
Donald Trump wygrywa wybory w: Kentucky, Indianie, Wirginii Zachodniej, Missouri, Alabamie, na Florydzie, w Tennesee, Oklahomie, Karolinie Południowej, Arkansas, Dakocie Północnej, Dakocie Południowej, Teksasie, Wyoming, Luizjanie, Montanie, Utah, Missisipi, Ohio, Iowa, Kansas, Idaho, Karolinie Północnej, Georgii, Pensylwanii i Michigan.
Kamala Harris triumfuje w: Vermont, Massachusetts, Maryland, Dystrykcie Kolumbii, Delaware, Illinois, Rhode Island, stanie Nowy Jork, Kolorado, Kalifornii, Oregonie, Waszyngtonie, Hawajach, Wirginii i Nowym Meksyku — podały CNN i Fox News.
Kalendarium kolejnych wydarzeń po dniu wyborów prezydenckich można przeczytać w tekście: „Niektóre zasady sięgają XVIII w. Kalendarz wyborów prezydenckich w USA”.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło