Założyciel firmy ByteDance, do której należy Tik Tok, jest najbogatszą osobą w Chinach. Jego osobisty majątek oszacowano na blisko 50 mld dol. Tak wynika z corocznej listy bogaczy, a majątek przedsiębiorcy wzrósł przez rok o ponad 40 proc.
- Zhang Yiming, który jest pomysłodawcą TikToka, został uznany za najbogatszego człowieka w Chinach
- 41-letni Zhang ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego ByteDance w 2021 r., ale zachował duży pakiet akcji
- Zysk ByteDance wzrósł w ubiegłym roku o 60 proc., zwiększając osobisty majątek Zhanga Yiminga
- Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl
41-letni Zhang Yiming został 18. osobą, która znalazła się na szczycie listy najbogatszych ludzi w Chinach w ciągu 26 lat od pierwszej publikacji rankingu Hurun China Rich List. Jak donosi Reuters, Zhang wyprzedził magnata wody butelkowanej Zhong Shanshan, który spadł na drugie miejsce, ponieważ jego majątek skurczył się o 24 proc. do 47,9 mld dol. Liczba miliarderów na liście spadła o 142 (aż 12 proc.) do 753 osób, zmniejszając się o ponad jedną trzecią od szczytu w 2021 r.
TikTok stał się jedną z najpopularniejszych aplikacji społecznościowych na świecie, pomimo głębokich obaw w niektórych krajach dotyczących jego powiązań z państwem chińskim.
www.instagram.com
Według listy bogaczy, sporządzonej przez Hurun Research Institute, Zhang Yiming jest obecnie wart 49,3 mld dol. To aż o 43 proc. więcej niż w 2023 r. 41-latek ustąpił ze stanowiska kierownika firmy w 2021 r., ale uważa się, że posiada około 20 proc. udziałów w firmie ByteDance, do której należy TikTok.
Założyciel TikToka najbogatszym człowiekiem w Chinach
Jak przypomina Reuters, wokół TikToka oraz ByteDance jest wiele kontrowersji. Podczas gdy obie firmy twierdzą, że są niezależne od chińskiego rządu, Stany Zjednoczone zamierzają zakazać TikToka w styczniu 2025 r. Pomimo tak silnej presji w Stanach Zjednoczonych, globalny zysk ByteDance wzrósł w ubiegłym roku o 60 proc., zwiększając osobisty majątek Zhanga Yiminga.
„Chińska gospodarka i rynki akcji miały trudny rok” – powiedział prezes Hurun Report Rupert Hoogewerf, którego słowa przytacza Reuters. Dodał, że najbardziej dramatyczne spadki fortun pochodzą z chińskiego sektora nieruchomości, podczas gdy elektronika użytkowa wyraźnie szybko rośnie, a założyciel Xiaomi, Lei Jun, dodał w tym roku 5 mld dol. do swojego majątku.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło