„Bezpieczny kredyt 2 procent” a kolejne nieruchomości. Odpowiadamy na pytania czytelników

Kredyt z dopłatami okazał się hitem 2023 roku. Kredytobiorcy, którym udało się uzyskać preferencyjne finansowanie, zmieniają jednak życiowe plany i miewają wątpliwości, jak nowe okoliczności wpłyną na ich uprawnienia. Jednym z takich scenariuszy może być nabycie prawa do kolejnej nieruchomości.

„Bezpieczny kredyt 2 procent” a kolejne nieruchomości. Odpowiadamy na pytania czytelników
fot. Vlado Paunovic / / Pexels

Minął ponad rok od momentu, w którym banki przestały udzielać kredytów hipotecznych objętych programem „Bezpieczny kredyt 2 procent”. Z dopłat do rat zdołało skorzystać ok. 90 tys. klientów. Chociaż zapowiadano wówczas rychły start nowego, podobnego w założeniach rozwiązania, szybko okazało się, że temat jest nad wyraz kontrowersyjny.

Konstrukcja „Bezpiecznego kredytu 2 procent” zakłada opcję utraty prawa do otrzymywania dopłat. Jednym z takich scenariuszy jest nabycie prawa do kolejnej nieruchomości. Do redakcji napływają nadal pytania od kredytobiorców, którzy obawiają się, że podejmowane przez nich kroki mogą mieć niekorzystne finansowe konsekwencje. O komentarze poprosiliśmy Krzysztofa Bontala, eksperta kredytowego Proferto.

„Bezpieczny kredyt 2 procent” a dom letniskowy

Czy będąc posiadaczem kredytu 2 procent i zarazem działki mogę postawić dom letniskowy na zgłoszenie? Konkretnie chciałbym doprecyzować, czy jeżeli "życzliwy sąsiad" zgłosi mnie do ministerstwa, a domek letniskowy zostanie zgłoszony w starostwie to czy nie stracę dotacji? – dopytuje się jeden z czytelników.

– Utrata prawa do dopłat następuje w wyniku nabycia kolejnej nieruchomości mieszkalnej (z wykluczeniem dziedziczenia). Jeśli więc dom letniskowy nie będzie budynkiem całorocznym, nie ma podstaw do utraty przyszłych dopłat do rat. Bez względu na nastawienie i podejście osób trzecich – komentuje Krzysztof Bontal, ekspert kredytowy Proferto.

 „Bezpieczny kredyt 2 procent” a lokal niemieszkalny

Od sierpnia 2023 r. jestem posiadaczem bezpiecznego kredytu 2%. Czy mogę obecnie kupić nową nieruchomość oznaczoną w Księgach wieczystych Dział I, przeznaczenie nieruchomości-lokal niemieszkalny, bez utraty dopłat do kredytu?

Sytuacja jest w tym przypadku analogiczna, jak przy nabyciu innego typu nieruchomości niemieszkalnej. Taki krok nie spowoduje utraty przyszłych dopłat.

– Dopłaty traci się po zakupie lokalu mieszkalnego. Nie dotyczy to lokali niemieszkalnych, czy użytkowych. Tę kwestię reguluje ustawa w definicjach na jej początku. Według nich, lokal mieszkalny to położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej samodzielny lokal mieszkalny w rozumieniu art. 2 ust. 2 zdanie pierwsze ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2021 r. poz. 1048 oraz z 2023 r. poz. 1688) znajdujący się w budynku, w skład którego wchodzą co najmniej dwa lokale mieszkalne. Spełnienie odpowiednich wymagań, o których mowa w przytoczonym artykule ustawy stwierdza starosta w formie zaświadczenia. Istotne jest zatem formalne przeznaczenie nieruchomości, a nie to, co ktoś z nią aktualnie robi. Jeśli coś jest np. lokalem użytkowym, to nie zmieni tego sam fakt, że ktoś tam pomieszkuje. Tak samo jak mieszkanie nie staje się lokalem usługowym automatycznie po tym jak ktoś zrobi sobie tam gabinet lekarski – komentuje Krzysztof Bontal.

O kilku scenariuszach, w których można obawiać się utraty dopłat do „Bezpiecznego kredytu 2 procent”, przeczytasz także w tym artykule.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *