Tydzień banków centralnych za nami. W gospodarce działo się wiele – stopy procentowe, inflacja, PKB, dlatego też warto przypomnieć najważniejsze wykresy ostatnich dni.
Inwestorzy wchodzą "all-in" w polskie obligacje, w pierwszym półroczu 2024 r. udzielono o niemal jedną czwartą kredytów gotówkowych więcej niż rok wcześniej, a niemiecka gospodarka znów negatywnie zaskoczyła ekonomistów. A to nie wszystkie wydarzenia, które bacznie obserwował rynek.
1. Fed nie zmienia stóp procentowych. Nie będzie cięcia we wrześniu?
Federalny Komitet Otwartego Rynku utrzymał stopy procentowe na najwyższym poziomie od 23 lat. Z treści komunikatu nie wynika, aby na wrześniowym posiedzeniu Komitet miał się zdecydować na pierwszą obniżkę stóp.
Rynek jest jednak święcie przekonany, że na wrześniowym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) dojdzie do pierwszej w tym cyklu obniżki stóp procentowych. Taką nieformalną i niezobowiązującą „obietnicę” złożył szef Fedu Jerome Powell. Bank Anglii rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych 1 sierpnia, zaś Narodowy Bank Czech zdecydował się na kontynuację luzowania polityki monetarnej.
Przeczytaj także
Koniec dekady monetarnego origami. Bank Japonii potwierdza jastrzębi kurs
2. W Ameryce rośnie bezrobocie. Kiepskie dane z rynku pracy w USA
Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych wzrosła do najwyższego poziomu od blisko trzech lat. Za to wyraźnie słabszy od oczekiwań okazał się wzrost zatrudnienia. To nie były dobre dane z amerykańskiego rynku pracy.
3. Skokowy wzrost inflacji CPI. „Winne” nowe taryfy na energie
Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów lipiec przyniósł skokowego wzrost inflacji CPI w Polsce. To pochodna drastycznego podniesienia taryf na energię elektryczną, gaz i ciepło sieciowe.
4. Trwa hossa na polskich obligacjach. Inwestorzy wchodzą "all-in"
Nieco w cieniu hossy na GPW trwa wzrost cen polskich obligacji skarbowych. Może i zyski nie są tu tak spektakularne jak na giełdowym parkiecie, za to skala dopływu kapitału może zapierać dech.
5. Szybko nadpłacamy hipoteki. Do banków co miesiąc płyną miliardy złotych
Nie spada tempo nadpłat i wcześniejszych spłat kredytów hipotecznych. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że chociaż kwota przepływów jest nieco niższa niż w stojącym pod znakiem „procentowego szoku” 2022 r., to utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie od półtora roku.
6. Złoto z nowym nominalnym rekordem wszech czasów
Notowania najaktywniejszej serii kontraktów terminowych na złoto po raz pierwszy w historii przekroczyły 2 500 dolarów za uncję trojańską. Jednakże w ujęciu realnym wciąż niepobity pozostaje rekord ze stycznia 1980 roku.
7. Tak zadłużają się Polacy. Kredyty gotówkowe jak bumerangi – trafiają wciąż w te same ręce
W pierwszym półroczu 2024 r. udzielono o niemal jedną czwartą kredytów gotówkowych więcej niż rok wcześniej. To nie oznacza jednak, że Polacy coraz chętniej korzystają z pożyczanych pieniędzy. Wręcz przeciwnie.
8. Wreszcie lepsze wieści z polskiego przemysłu. Spadek zamówień ostro wyhamował
Po przeszło dwóch latach recesyjnych odczytów lipcowy odczyt PMI dla polskiego sektora wytwórczego wreszcie przyniósł dobre wiadomości. To może być początek drogi do długo oczekiwanego ożywienia.
9. Niemcy znów pod kreską. Wzrost PKB w strefie euro został utrzymany
Niemiecka gospodarka znów negatywnie zaskoczyła ekonomistów i zamiast niewielkiej ekspansji w minionym kwartale ponownie odnotowała regres. Pozytywnie zaskoczyły za to wyniki dla Francji i przede wszystkim Hiszpanii.
Przeczytaj także
Podwyższona inflacja bazowa zmorą eurolandu. EBC nie osiągnął celu
10. Mieszkań na rynku najwięcej od półtora roku. Tak wygląda oferta w największych miastach
Od 34 proc. w Katowicach do 56 proc. w Warszawie i 60 proc. w Łodzi – o tyle wzrosła w ciągu roku liczba ofert dotyczących sprzedaży mieszkań w najpopularniejszych serwisach ogłoszeniowych. Wyjątkiem jest Gdańsk, gdzie ofert było niemal dokładnie tyle, ile przed rokiem.
11. Znają PIT i VAT, ale nie CIT i podatek Belki. Oto co Polacy wiedzą o podatkach
Co Polacy wiedzą o podatkach? Sprawdził to Warsaw Enterprise Institute z pomocą firmy Maison&Partners. Wyniki okazują się zaskakująco pozytywne, jednak nie bez ciemnych plam.