Całkowita powierzchnia magazynowa, dla której sfinalizowano umowy najmu w pierwszym kwartale tego roku, wzrosła o 16% w porównaniu z rokiem poprzednim, jak podaje AXI IMMO. Jednocześnie dostępność nowych magazynów spadła o 20% rok do roku, co sugeruje, że firmy decydują się na odnawianie istniejących umów zamiast wynajmowania nowych obiektów.

Autorzy raportu wskazują, że dane z polskiego sektora magazynowego za pierwszy kwartał 2025 r. pokazują, że pozostaje on stabilny. Powierzchnia magazynowa wynajęta w tym okresie wyniosła łącznie 1,1 mln metrów kwadratowych, co oznacza wzrost o 16% rok do roku.
Jak podkreślają autorzy raportu, firmy coraz częściej decydują się na przedłużenie kontraktów, podczas gdy deweloperzy ograniczają nowe budowy. Nowa podaż w pierwszym kwartale tego roku wyniosła 680 000 metrów kwadratowych, co stanowi spadek o 20% w porównaniu z rokiem poprzednim.
W pierwszych trzech miesiącach 2025 r. dynamika wzrostu liczby przedłużeń umów najmu w polskim sektorze przemysłowo-logistycznym osiągnęła bezprecedensowe 73%. Tymczasem popyt na nowe umowy i wzrost wynajętej powierzchni wyniósł w analizowanym okresie 485 000, co oznacza spadek o 19% rok do roku.
Najwięcej wynajętej powierzchni odnotowano w województwie mazowieckim (267 000 m kw.), a następnie w województwie śląskim (228 000 m kw.) i łódzkim (152 000 m kw.). Średnie stawki na rynku polskim w I kw. 2025 r. wahały się od 3,6 do 5,5 EUR za metr kwadratowy dla magazynów wielkopowierzchniowych zlokalizowanych w obszarach logistycznych poza miastem.
Zdaniem Anny Głowacz z AXI IMMO zmiana obecnego trendu, w którym nowe umowy najmu mają mniejszą przewagę nad przedłużeniami, wyraźnie wskazuje na zmianę podejścia firm do planowania operacyjnego.
„Najemcy są dziś bardziej ostrożni – nie wycofują się z rynku, ale wahają się również przed przeprowadzką. Biorąc pod uwagę obecny klimat gospodarczy, charakteryzujący się zwiększoną niepewnością dotyczącą kosztów i dostępności siły roboczej, przedłużenie umowy najmu w znanej lokalizacji staje się rozsądną i bezpieczną opcją. Dla wielu firm takie podejście pozwala im zachować stabilność operacyjną bez podejmowania dodatkowych ryzyk związanych z przeprowadzką lub dostosowaniem się do nowej przestrzeni” – zauważyła.
Całkowita pojemność magazynowa w Polsce przekroczyła 35,3 mln m kw., co oznacza wzrost o 8% rok do roku, plasując Polskę wśród największych rynków logistycznych w Europie. W pierwszym kwartale 2025 r. wprowadzono 680 000 m kw. nowej powierzchni, co oznacza spadek o 20% rok do roku.
Raport podaje, że obecnie w budowie jest 1,4 mln m kw., co oznacza spadek o 41% w ujęciu rok do roku. Największe nowe inwestycje magazynowe mają miejsce w województwie mazowieckim (368 000 m kw.), śląskim (270 000 m kw.) i łódzkim (253 000 m kw.). Wskaźnik pustostanów na koniec marca wyniósł 8,5%, co oznacza wzrost o 0,3 punktu procentowego w porównaniu z rokiem poprzednim. Spośród analizowanych rynków najwyższe wskaźniki dostępności odnotowano w województwie lubuskim (22,9%), świętokrzyskim (17,2%), dolnośląskim (11,6%) i łódzkim (9,9%).
AXI IMMO to międzynarodowa firma konsultingowa specjalizująca się w nieruchomościach komercyjnych, wynajmie i zarządzaniu powierzchniami magazynowymi i biurowymi, a także w wycenach nieruchomości i obrocie gruntami inwestycyjnymi. (PAP)
gkc/ przeciągnij/