Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Mieszkania za ponad 20 tys. zł/mkw. rozpychają się w ogłoszeniach - Gospodarka i Biznes News

Mieszkania za ponad 20 tys. zł/mkw. rozpychają się w ogłoszeniach

Już co czwarte mieszkanie oferowane przez deweloperów w Warszawie i Krakowie wyceniane jest na ponad 20 tys. zł/mkw. – wynika z danych serwisu RynekPierwotny.pl. Udział najdroższych lokali rośnie w przeciwieństwie do najtańszych, wycenianych na mniej niż 10 tys. zł/mkw., które powoli stają się białymi krukami.

Mieszkania za ponad 20 tys. zł/mkw. rozpychają się w ogłoszeniach
fot. Zamrznuti tonovi / / Shutterstock

Zgodnie z danymi za wrzesień 2024 r., od początku roku największy udział tak wysoko wycenianych w przeliczeniu na metr kwadratowy mieszkań zanotowano w Warszawie (23 proc.). Blisko co piąte mieszkanie, za które deweloperzy oczekiwali więcej niż 20 tys. zł/mkw., zanotowano w Trójmieście (18 proc.), a w Krakowie co ósme (13 proc.).

W Warszawie, Krakowie i Poznaniu od początku roku udział tego typu lokali w ofercie deweloperów wzrósł o 3 pp.

Wraz z rosnącym udziałem najdroższych mieszkań spada odsetek mieszkań najtańszych, czyli wycenianych na mniej niż 10 tys. zł/mkw. Na krakowskim rynku pierwotnym we wrześniu 2024 r. nie odnotowano takiego mieszkania, w Warszawie ich udział nie przekroczył 1 proc., we Wrocławiu 3 proc., a w Trójmieście 6 proc.

Mieszkania za ponad 20 tys. zł/mkw. rozpychają się w ogłoszeniach - INFBusiness
RynekPierwotny.pl

Na dwóch najdroższych polskich rynkach pierwotnych – w Warszawie i Krakowie, dominowały lokale, za które oczekiwano od 15 do 20 tys. zł/mkw. W Warszawie było to niemal co drugie (46 proc.), a w Krakowie nieco więcej niż co drugie (53 proc.).

W Trójmieście, Wrocławiu i Poznaniu najłatwiej można było znaleźć mieszkania wyceniane na 12-15 tys. zł/mkw. O lokale, za które deweloperzy oczekiwali nie więcej niż 10 tys. zł, najłatwiej we wrześniu 2024 r. było w Katowicach i Łodzi. W stolicy woj. śląskiego taka stawka widniała bowiem w blisko co drugim dostępnym ogłoszeniu (46 proc.), a w Łodzi w co czwartym (27 proc.). Pod koniec 2023 r. było ich jednak odpowiednio o 7 pp. i 25 pp. więcej.

Ceny szybują od roku

Z jednej strony wyższy udział mieszkań wycenianych na przeszło 20 tys. zł/mkw. może wynikać m.in. z rosnącego udziału w ofercie najmniejszych lokali, które są z reguły najdroższe w przeliczeniu na metr kwadratowy, ale jednocześnie charakteryzują się najniższymi cenami całkowitymi. Z drugiej trzeba pamiętać, że cały czas wraz z cenami ofertowymi rosną także kwoty faktycznie płacone za mieszkania.

Zgodnie z danymi Bankier.pl udostępnionymi przez Cenatorium, w relacji rocznej w II kw. 2024 r. zanotowano podwyżki średnich cen transakcyjnych przekraczające nawet 20 proc. 

Jak mantrę trzeba tu przypomnieć wpływ dopłat do kredytów mieszkaniowych w ramach „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” Jak wynika z danych Bankier.pl, tylko w III i IV kw. 2023 r., a więc w okresie obowiązywania dopłat, średnie ceny transakcyjne w największych polskich miastach wzrosły od 10 do 16 proc. – w Warszawie odpowiednio o 10,6 proc. (35-60 mkw.) oraz o 14,1 proc. (0-35 mkw.).

Najmocniejsze wzrosty zanotowano w przypadku najmniejszych metraży, czyli kawalerek o powierzchni do 35 mkw., które jednocześnie są najdroższymi mieszkaniami w przeliczeniu na metr kwadratowy.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *