Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Podatkowe zamieszanie ws. olimpijskich nagród. Medaliści z Paryża zapłacą daniny? Winne niefortunne przepisy - Gospodarka i Biznes News

Podatkowe zamieszanie ws. olimpijskich nagród. Medaliści z Paryża zapłacą daniny? Winne niefortunne przepisy

Polscy medaliści Igrzysk Olimpijskich w Paryżu mogą zapłacić podatek od otrzymanych nagród rzeczowych za swoje osiągnięcia. Wszystko przez niefortunnie skonstruowane przepisy podatkowe. Eksperci z Grant Thornton piszą o nieprzemyślanym prawie i niedawnej interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Podatkowe zamieszanie ws. olimpijskich nagród. Medaliści z Paryża zapłacą daniny? Winne niefortunne przepisy
fot. Gao Jing / / FORUM / Xinhua News Agency

Z igrzysk w Paryżu polscy sportowcy przywieźli 10 medali. 1 złoty, 4 srebrne i 5 brązowych – to najsłabszy dorobek medalowy naszego kraju od 68 lat. Pod względem liczby medali gorzej było w Melbourne w 1956 r., 10 krążków było także w Atenach 2004 r., ale tam aż 3 z nich były złote.

Zostawiając jednak medalowy niedosyt z boku, skupmy się na tych, którzy medale przywieźli, a tym samym wywalczyli nagrody pieniężne i rzeczowe. Jak pisał Marcin Kaźmierczak, za zdobycie złota olimpijskiego Aleksandra Mirosław otrzyma od Polskiego Komitetu Olimpijskiego 250 tys. zł oraz 100 tys. zł od Ministerstwa Sportu i Turystyki, ale także wartościowe nagrody rzeczowe, jak choćby dwupokojowe mieszkanie.

Inni medaliści również mogą liczyć na nagrody pieniężne i rzeczowe, o których szerzej w artykule „Walka o diamenty, emerytury, obrazy i mieszkania”, ale wszyscy oni mogą być zobowiązani do zapłaty podatku od nagród rzeczowych, takich jak mieszkanie, diamenty czy obrazy.

Chociaż, jak przypomina firma Grant Thornton za ustawą o PIT, nagrody wypłacane przez Polski Komitet Olimpijski i Polski Komitet Paralimpijski za uzyskanie wyników na igrzyskach olimpijskich i paralimpijskich (…) są wolne od podatku, to istnieje interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 listopada 2023 r. dotycząca Członków Polskiej Reprezentacji, który stwierdził, że zwolnienie z opodatkowania dotyczy wyłącznie nagród pieniężnych.

Uznał on, że zwolnieniem objęte są wyłącznie nagrody pieniężne, bowiem ustawodawca posłużył się w przepisie pojęciem „wypłacane”, które należy odnosić do świadczeń/należności pieniężnych (pieniędzy). Poprzez użycie tego słowa ustawodawca wykluczył ze zwolnienia nagrody w postaci rzeczowej. Gdyby zaś jego wolą było zwolnienie – na podstawie ww. przepisu – również nagród rzeczowych, to posłużyłby się on sformułowaniem „nagrody otrzymane od (…)” – opisuje, przytaczając interpretację dyrektora KIS ekspertka z Grant Thornton.

Wniosek z tego taki, że w opinii urzędnika jedynie nagrody pieniężne za wyniki sportowe na igrzyskach będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast nagrody rzeczowe już nie. „Z literalnego punktu widzenia Dyrektor KIS ma rację, jednak pozostaje to w sprzeczności z logiką i wykładnią celowościową. Ustawodawca zapewne zwyczajnie nie pomyślał o nagrodach rzeczowych, formułując przepis” – komentuje Małgorzata Samborska, ekspert doradztwa podatkowego w Grant Thornton.

W rozważaniach nad ewentualną stawką Małgorzta Samborska zauważa, że co prawda Dyrektor KIS jej nie wskazał w swoje interpretacji, ale właściwą wydaje się stawka 10-proc., jak za wygrane w konkursach. Cała historia może jednak rozejść się po kościach, bowiem we wspominanej interpretacji napisano, że z Członkami Polskiej Reprezentacji, którzy zdobędą medal na igrzyskach, będą zawierane „stosowne porozumienia regulujące zasady i warunki przyznawania nagród”

„Częstą praktyką jest tzw. ubruttowienie nagrody rzeczowej, a więc ufundowanie dodatkowej nagrody pieniężnej w takiej kwocie, która pozwoli pokryć podatek należny do fiskusa. Zwłaszcza że wartość nagród rzeczowych nie jest znana, a wartość takich przedmiotów jak obraz jest mocno subiektywna” – wskazuje ekspertka Grant Thornton.

MKu

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *