Popyt na mieszkania osłabł przez „Kredyt na start”. Polacy zwracają się ku domom, ale budują niewiele

W II kw. 2024 r. na rynku mieszkaniowym widać było osłabienie popytu na mieszkania, co było spowodowane oczekiwaniem potencjalnych kupców na wejście w życie zapowiadanego od dłuższego czasu programu „Kredyt na start” – wynika z raportu przygotowanego przez Otodom i Politykę Insight. Wrosnąć miało za to zainteresowanie domami jednorodzinnymi, choć nie stawianymi własnym sumptem.

Popyt na mieszkania osłabł przez "Kredyt na start". Polacy zwracają się ku domom, ale budują niewiele
fot. Jacek Szydlowski / / FORUM

W II kw. br. na rynku mieszkaniowym widać było wyczekiwanie nabywców, którzy wstrzymywali się z decyzjami zakupowymi, spodziewając się wejścia w życie nowego programu dopłat. W rezultacie popyt osłabł, a ceny lokali wzrosły nieznacznie – o 1,8 proc. k/k.

Mniej kredytów, więcej mieszkań w ofercie

Słabszy popyt na mieszkania widać m.in. pod postacią znacznie niższej liczby udzielanych kredytów mieszkaniowych. Akcja kredytowa wyraźnie obniżyła się po zakończeniu programu dopłat „Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Zgodnie z danymi Biura Informacji Kredytowej w I kw. 2024 r. banki udzieliły 65,5 tys. kredytów mieszkaniowych, z kolei w II kw. 2024 r. było ich 46,3 tys. (-29,2 proc. k/k).

Niższy popyt sprawił, że wyraźnie zwiększyła się oferta w największych polskich miastach. Jak pisaliśmy w artykule „Mieszkań na rynku najwięcej od półtora roku”, liczba ofert sprzedaży zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym pod koniec lipca 2024 r. była od 34 proc. (Katowice) do ponad 50 proc. (Warszawa i Łódź) wyższa niż w analogicznym okresie 2023 r.

Jak czytamy w raporcie Otodom i Polityki Insight, na rynku nieruchomości w ostatnich miesiącach widać było natomiast zwiększone zainteresowanie domami jednorodzinnymi, których kupiono o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej.

Rośnie popyt i sprzedaż domów

Więcej było także ofert dotyczących domów jednorodzinnych. Zgodnie z raportem liczba ofert zanotowana w II kw. 2024 r. była najwyższa od trzech lat. Na koniec czerwca w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście, Katowicach i otaczających je mniejszych miejscowościach deweloperzy oferowali na sprzedaż ponad 6 tys. domów jednorodzinnych – o ok. 20 proc. więcej niż rok wcześniej. Tylko od maja do czerwca na siedmiu głównych rynkach sprzedano prawie 1,7 tys. domów postawionych przez deweloperów. To o 5 proc. więcej niż w całym pierwszym kwartale roku i o ok. 30 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Jak wskazali autorzy raportu, domy położone na największych działkach i dalej od granic miasta drożeją wolniej. Jednocześnie tempo przyrostu aktywnych ofert w tych lokalizacjach jest szybsze niż bliżej głównych ośrodków. Pozwala to wnioskować, że choć nabywcy chcą mieszkać w domach z ogrodami, to jednak niezbyt daleko od głównych ośrodków miejskich.

Jak wynika z danych Otodom, najwięcej za dom jednorodzinny w stanie deweloperskim – przeciętnie 11,4 tys. zł/mkw. – oczekiwano w Warszawie i w Krakowie. Najmniej wśród analizowanych miast oczekiwali sprzedający tego typu nieruchomości w Katowicach – ok. 6,9 tys. zł/mkw.

Na warszawskim rynku wtórnym średnia cena ofertowa domu rodzinnego wyniosła 11,5 tys. zł/mkw. Przeciętne stawki powyżej 10 tys. zł/mkw. zanotowano jeszcze w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku.

Własnych budów przybywa, ale powoli

Powoli odbudowuje się popyt na domy jednorodzinne wśród inwestorów indywidualnych. Ubiegły rok był pod tym względem najgorszy od dekady. W oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego przysłowiowi Kowalscy ruszyli bowiem z budową 69,6 tys. domów jednorodzinnych, co było wynikiem o 15 proc. niższym niż rok wcześniej oraz o 34 proc. niższym względem najlepszego w historii 2022 r., gdy byliśmy świadkami boomu budowlanego, w którym uczestniczyli także inwestorzy indywidualni.

Pierwsza połowa 2024 r., a zwłaszcza drugi, wiosenny kwartał, dały jednak nadzieję na odwrócenie tendencji spadkowej. W II kw. 2024 r. inwestorzy indywidualni rozpoczęli prace przy budowie 22,9 tys. domów jednorodzinnych. Był to wynik o 9,5 proc. a nominalnie o blisko 2 tys. wyższy niż w analogicznym okresie 2023 r. Względem najlepszych pod tym względem lat 2021 – 2022 nowych budów było odpowiednio o 29 i 10 proc. mniej.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *