Rząd pracuje nad zwiększeniem podaży mieszkań. „Podejście do problemów rynku mieszkaniowego jest wielokierunkowe”

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają prace legislacyjne nad przepisami, których wprowadzenie zwiększy podaż mieszkań na rynku – podał resort w odpowiedzi na interpelację poselską. Analizowane są rozwiązania służące zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe.

Rząd pracuje nad zwiększeniem podaży mieszkań. "Podejście do problemów rynku mieszkaniowego jest wielokierunkowe"
fot. Henry & Co. / / pexels

"W Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają prace legislacyjne nad przepisami, których wprowadzenie zwiększy podaż mieszkań na rynku. Podejście resortu do problemów rynku mieszkaniowego jest wielokierunkowe, w równym stopniu dotyczy wsparcia zarówno popytu, jak i strony podażowej i wynika z przekonania, że tylko spójne, korespondujące ze sobą zmiany, mogą pozwolić na osiągnięcie zakładanych efektów" – napisał resort.

Jak wskazał MRIT, aktualnie w resorcie trwają prace koncepcyjne w obszarze rozwoju polityki mieszkaniowej.

"Analizowane są różne rozwiązania służące zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, m.in. w obszarze wykorzystania zasobów publicznych i potencjału gruntów w miastach, ułatwień w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w tym także przyspieszenia procesu inwestycyjnego" – napisano.

"Projekt jest na etapie wniosku o wpis do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów" – dodano.

28 sierpnia na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów (KERM) ma odbyć się dyskusja ws. projektów ustaw związanych z polityką mieszkaniową, w tym kredyt naStart i budownictwo społeczne – zapowiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak dodała, celem jest próba wypracowania wspólnego stanowiska.

"Ideą jest, żeby siąść w tym gronie i próbować wypracować wspólne stanowisko. My jesteśmy absolutnie otwarci na rozmowy i przekonani, że to wspólne stanowisko musi powstać, żeby te polityki realizować już w przyszłym roku (…). KERM jest akurat tym miejscem, gdzie jest przestrzeń do merytorycznej rozmowy" – powiedziała Pełczyńska-Nałęcz.

Zaznaczyła, że na KERM-ie będzie całość projektów ustaw z zakresu polityki mieszkaniowej, w tym kolejna propozycja MRiT kredytu naStart i o budownictwie mieszkaniowym.

"Jest też trzeci projekt, który wchodzi do prac rządu, który dotyczy dopuszczalności uwolnienia gruntów" – zaznaczyła. Chodzi o tzw. ustawę podażową.

Szefowa resortu funduszy przedstawiła też główne postulaty Polski2050 w zakresie polityki mieszkaniowej, którymi są: "nie" dla kredytu 0 proc., 50 mld zł na budownictwo społeczne do 2030 r. oraz możliwość dojścia do własności mieszkań budowanych w tym formacie po "pełnych komercyjnych cenach" i długim wynajmie (25 lat).

Według szefowej MFiPR, dojście do własności miałoby być możliwe, gdyby była taka wola gmin, a środki z wykupu mieszkań na własność powinny być reinwestowane w program.

"Ewaluowaliśmy poprzednią politykę publiczną (dot. mieszkalnictwa) po to, żeby realizować kolejną" – podkreśliła, zaznaczając, że resort przygotowuje strategię rozwoju kraju opartą na "budowie Polski wieloośrodkowej".

"80 proc. mieszkań budowanych jest w 20 proc. gmin (…). Brak mieszkań w mniejszych miastach jest jednym z czynników wypychania ludzi z mniejszych ośrodków" – zaznaczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.

pat/ osz/ jz/ ana/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *