Stopy procentowe nietknięte. Poznaliśmy decyzję RPP – Fashion Biznes

Stopy procentowe nietknięte. Poznaliśmy decyzję RPP - Fashion Biznes - INFBusiness

W środę związani z polskim rynkiem przedsiębiorcy wyczekiwali decyzji prezesa Rady Polityki Pieniężnej. Jak się okazało, ta była zgodna z przewidywaniami rynkowych analityków. Stopy procentowe w Polsce zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie. Niewątpliwie ma to związek z dość wyraźnym odbiciem poziomu inflacji w Polsce.

Stopy procentowe – czym są i na co wpływają?

W Polsce większość obywateli zdaję sobie sprawę z wagi poziomu stóp procentowych, aczkolwiek nie wszyscy rozumieją, dlaczego ten wskaźnik jest kluczowy. A przecież wpływa on nie tylko na działalność wielkich przedsiębiorstw, odbija się również na portfelach gospodarstw domowych. Stopy procentowe są bowiem kosztem kapitału (ceną), którą jego posiadacz uzyskuje od kapitałobiorców za udostępnienie go na określony czas.

W naszym kraju za poziom stóp procentowych odpowiada Rada Polityki Pieniężnej, będąca organem kierowanym przez Narodowy Bank Polski. Za pomocą wysokości stóp RPP kształtuje politykę monetarną, czyli wpływa między innymi na poziom inflacji czy aktywność podmiotów gospodarczych. W praktyce w momencie obniżenia stóp procentowych spada stawka WIBOR, co sprzyja zapożyczaniu się społeczeństwa. W chwili podniesienia stóp rośnie rzeczywista roczna stopa procentowa kredytów, a tym samym zobowiązania.

stopy procentowe
fot. pexels

Przeczytaj również: Zwolniona w pierwszy dzień po powrocie z urlopu macierzyńskiego – czy zgodne z prawem?

RPP podjęła decyzje w sprawie stóp. Przybliżamy szczegóły

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała główną stopę na poziomie 5,75 proc. i najprawdopodobniej sytuacja ta nie zmieni się przynajmniej do końca tego roku. RPP ma pretekst do tego, aby utrzymać stopy procentowe bez zmian w najbliższych miesiącach, co jest związane z dosyć wyraźnym odbiciem inflacji. – Oczywiście odbicie inflacji w lipcu do 4,2 proc. r/r, a następnie wzrost do 4,3 proc. r/r w sierpniu to w dużej mierze efekt podwyżki cen energii, a nie czynnik popytowy. Wobec tego perspektywa ewentualnej podwyżki w związku z wyższą inflacją również nie wydaje się być prawdopodobna – stwierdził Michał Stajniak, analityk z XTB.

A czego możemy spodziewać się w kolejnych miesiącach? Eksperci z XTB przewidują, że na przestrzeni jednego roku może nastąpić zmniejszenie poziomu stóp o około 90 punktów bazowych. O przyszły cięciu stóp w listopadzie zeszłego roku wypowiedział się prof. Adam Glapiński, szef RPP. Z jego komunikatu wynikało, że najbliższa obniżka stóp procentowych nastąpi dopiero w 2026 roku. Niemniej niektórzy członkowie RPP wskazują, że może pojawić się na nią przestrzeń wcześniej, w drugiej połowie przyszłego roku. 

– Sezonowo złoty jest raczej słaby we wrześniu. Od ostatniego tygodnia sierpnia osłabił się w stosunku do dolara o ok. 1,5 proc. Jeśli RPP dalej będzie jasno wskazywać, że obniżki są możliwe dopiero w 2026 roku, nie można wykluczyć pojawienia się kolejnej presji na umocnienie złotego, choć w najbliższych tygodniach losy pary USDPLN będą zależeć od danych a amerykańskiego rynku pracy oraz od wydźwięku decyzji Fed 18 września – podsumował Stajniak.

Stopy procentowe nietknięte. Poznaliśmy decyzję RPP - Fashion Biznes - INFBusiness
fot. Pexels

Zdjęcie główne: Pexels

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *