Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Marian Turski nie żyje. Polska żegna dziennikarza i historyka - Gospodarka i Biznes News

Marian Turski nie żyje. Polska żegna dziennikarza i historyka

Marian Turski nie żyje. Polska żegna dziennikarza i historyka
PAP/Łukasz Gągulski

Politycy żegnają Mariana Turskiego

Marian Turski zmarł w wieku 98 lat. Więzień Auschwitz-Birkenau, ceniony historyk i redaktor „Polityki” jest honorowany przez polityków i dziennikarzy. „Cześć jego pamięci” – oświadczył prezydent Andrzej Duda.

Marian Turski zmarł we wtorek w wieku 98 lat. O jego śmierci poinformowała „Polityka”, gdzie przez wiele lat pełnił funkcję redaktora.

„Marian Turski dzielił się swoimi osobistymi doświadczeniami z młodszymi pokoleniami, aby tragedia Holokaustu nigdy się nie powtórzyła” – wspominał Andrzej Duda, składając hołd szanowanemu historykowi .

„Konsekwentnie opowiadał się za koniecznością rozwijania wrażliwości na zło. Uczcijmy jego pamięć!” – podkreślił prezydent.

Z drugiej strony Donald Tusk zastanawiał się nad głęboką maksymą wyrażoną przez Mariana Turskiego: „ Nie bądź obojętny . Te słowa stały się naszą naczelną zasadą. 11. przykazaniem na te trudne czasy. Uczcijmy Jego pamięć”.

Śmierć Mariana Turskiego została również poruszona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego . W oświadczeniu wyrażono, że strata „świadka historii i jednego z ocalałych z Auschwitz została przyjęta z głębokim smutkiem”.

„Pan Marian był szanowanym edukatorem i dziennikarzem, który poświęcił swoje życie przekazywaniu prawdy o tragedii Holokaustu, orędowaniu za pamięcią ofiar i edukacją przyszłych pokoleń” – stwierdzono dalej.

„Jego wysiłki i poświęcenie w przypominaniu nam o tragicznych wydarzeniach XX wieku pozostaną w naszej pamięci na zawsze . Żegnamy postać, która mówiła wprost o najważniejszych wartościach, jakie jednostki powinny podtrzymywać. Uczcijmy jego pamięć” – podsumowano w oświadczeniu.

Marian Turski nie żyje. „Cześć Jego pamięci!”

Rafał Trzaskowski również złożył hołd Turskiemu. Prezydent Warszawy przypomniał, że historyk „przeżył koszmar obozu koncentracyjnego i poświęcił swoje życie, aby takie koszmary nigdy więcej się nie powtórzyły ”.

On również złożył zobowiązanie, powtarzając słowa Mariana Turskiego. „Przypomniał nam, abyśmy unikali obojętności. Nie będziemy. Obiecuję ci to ”.

Adam Bodnar podkreślił również wkład Mariana Turskiego w swoim przesłaniu. „ Poświęcił całe swoje życie na rzecz pamięci i godności człowieka . Ostrzegał nas przed obojętnością, trywializacją oznak antysemityzmu, ksenofobii i pogardą dla różnorodności” – zauważył.

„Nauczał, że historia to nie tylko przeszłość – to odpowiedzialność za stworzenie świata opartego na dialogu, empatii i wzajemnym szacunku. Dzięki jego poświęceniu lepiej rozumiemy, jak cenny jest pokój i jak łatwo można go utracić. Jego nauki trwają. Jego spuścizna jest konieczna. Teraz naszą odpowiedzialnością jest nie być obojętnym” – dodał Bodnar.

Świat żegna Mariana Turskiego. Kondolencje napływają z zagranicy

Roberta Metsola również skomentowała śmierć pana Turskiego. Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego zauważyła, że „świat stracił człowieka, który zniósł okropności i zło obozów koncentracyjnych”. Wezwała do „ zachowania historii ocalałego z Holokaustu Mariana Turskiego ”.

Marian Turski (Mosze Turbowicz) urodził się 26 czerwca 1926 r. w Druskiennikach (wówczas województwo białostockie). Polski dziennikarz, historyk i działacz społeczny pochodzenia żydowskiego, od 1940 r. mieszkał w getcie łódzkim. Cztery lata później został deportowany do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Podczas ewakuacji przeżył tzw. marsz śmierci.

Przez całe życie chętnie dzielił się swoimi doświadczeniami okupacji, podkreślając tragedię, do której prowadzi totalitaryzm. Podczas przemówienia z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau wypowiedział słowa ostrzeżenia, cytowane przez media na całym świecie : „Auschwitz nie spadł z nieba”. Turski stwierdził, że Holokaust był wynikiem długotrwałego procesu politycznego i społecznego, naznaczonego lekceważeniem i dyskryminacją mniejszości.

WIDEO: 650 mld zł na inwestycje. Leszek Balcerowicz: Już raz zbankrutowaliśmy

Marian Turski nie żyje. Polska żegna dziennikarza i historyka - INFBusiness

bp/pbi/PAP/polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *