Wiceminister aktywów państwowych Marcin Kulasek w programie "Graffiti"
Pod obrady Sejmu trafił projekt Lewicy o ustanowieniu Wigilii dniem wolnym od pracy. – Mamy już prawie połowę listopada, może być trochę mało (czasu-red.) – powiedział wiceminister aktywów państwowych Marcin Kulasek dopytywany, czy 24 grudnia już w tym roku będzie dniem wolnym. Wyjaśnił, że trzeba wszystko "dokładnie policzyć, sprawdzić" i wtedy podjąć decyzję.
W piątek zaplanowano w Sejmie pierwsze czytanie projektu Lewicy o ustanowieniu wigilii dniem wolnym od pracy.
Wigilia dniem wolnym od pracy? Wiceminister wyjaśnia
Wiceminister Marcin Kulasek zapewnił, że on i członkowie jego partii będą przekonywać do tego pomysłu pozostałych koalicjantów.
Prowadzący program Marcin Fijołek zapytał, czy jest szansa, że już w tym roku 24 grudnia będzie dniem wolnym od pracy? – Jeżeli nie, to zrobimy wszystko, żeby już następna wigilia była – powiedział wiceminister.
Kulasek wyjaśnił, że w tym przypadku należy wziąć pod uwagę wiele czynników. – Pojawiają się też argumenty, m.in. handlowców, którzy zaopatrzyli się w pewne zasoby towarów, które by chcieli sprzedać. To wszystko trzeba wyważyć – powiedział.
– Wszystko trzeba dokładnie policzyć, sprawdzić i wtedy podjąć ostateczne decyzje – dodał komentując słowa Ryszarda Petru z Polski 2050, który tłumaczył, że kolejny dzień wolny od pracy w kalendarzu będzie zbyt kosztowny dla gospodarki.
– Mamy już prawie połowę listopada, czyli trochę więcej niż miesiąc, może być trochę mało (czasu-red.) – powiedział wiceminister, dopytywany, czy Wigilia będzie wolnym dniem w tym, czy w przyszłym roku.
Trump prezydentem. Kulasek: USA to nasz strategiczny sojusznik,
Wiceminister mówił również w programie o wyborze Amerykanów i wpływ zmiany w Białym Domu na Polskę.
Kulasek pytany, czy negatywne wypowiedzi z przeszłości polityków koalicji rządzącej będą miały wpływ na relację z USA, zapewnił, że rząd jest przygotowany na współpracę z przyszłą administracją Donalda Trumpa.
Jednocześnie przypomniał, w jak wyglądała sytuacja w Polsce po poprzednich wyborach za oceanem, kiedy zwyciężył demokrata. – Pamiętamy jak prezydent Andrzej Duda bardzo długo zwlekał, żeby pogratulować Joe Bidenowi – przypomniał.
– Stany Zjednoczone to nasz strategiczny sojusznik, nie wyobrażamy sobie inaczej. My jesteśmy gotowi na współpracę zarówno z republikanami jak i z demokratami – zapewnił Kulasek.
Wotum nieufności wobec minister zdrowia. „Będziemy bronić”
PiS złożył wniosek o wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. – Oczywiście, że będziemy bronić pani minister. (…) Reformę ochrony zdrowia trzeba przeprowadzić – powiedział.
Dopytywany o przedwyborcze obietnice dotyczące zwiększenia dotowania ochrony zdrowia wiceminister stwierdził, że „jesteśmy w tym rządzie i widzimy, że w niektórych miejscach nie da się wszystkiego zrobić„. – Finalnie po czterech latach zostaniemy ocenieni – stwierdził i zapewnił, że do tego czasu Lewica zrobi wszystko, żeby środki na ochronę zdrowia były większe.
Nieprawidłowości w spółkach. Rząd reaguje
Wiceminister skomentował nieprawidłowości, jakie pojawiają się w spółkach Skarbu Państwa. – Pewne rzeczy może nie do końca transparentnie został przeprowadzone, więc od razu jest sprawdzanie i jeśli są nieprawidłowości, to pojawiają się odwołania – mówił.
– W ministerstwie pracujemy nad rozwiązaniami, które jeszcze bardziej transparentnie wskażą dobór osób obsadzanych w spółkach Skarbu Państwa – powiedział. Posłowie 2050 pracują nad swoim projektem. – Na końcu się to wszystko zestawi i opracuje kierunkowy projekt – powiedział.
Kulasek zapewnił, że Lewica wystawi kandydata lub kandydatkę w wyborach na prezydenta. – Decyzję podejmiemy w połowie grudnia. 14 albo 15 przewidywana jest duża konwencja, kiedy być może kandydat już się wyłoni – powiedział.
Wcześniejsze odcinki „Graffiti” dostępne TUTAJ.
WIDEO: Sprawa ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. "Ukraina robi to wobec byłych wrogów"