Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Zmiany minister ws. lekcji religii niezgodne z konstytucją. Orzeczenie TK - Gospodarka i Biznes News

Zmiany minister ws. lekcji religii niezgodne z konstytucją. Orzeczenie TK

Zmiany minister ws. lekcji religii niezgodne z konstytucją. Orzeczenie TK
polsatnews.pl, PAP/Paweł Supernak

TK nie zgadza się z decyzją ministerstwa Nowackiej

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zmiany w organizacji nauki religii, wprowadzone przez ministerstwo edukacji w lipcu, są niezgodne z konstytucją. Chodzi o rozporządzenie dotyczące prowadzenia lekcji religii w szkołach w grupach dzieci z różnych klas i oddziałów.

Zgodnie z wydanym w lipcu rozporządzeniem minister edukacji Barbary Nowackiej, którego przepisy weszły w życie 1 września, dyrektor szkoły (przedszkola) może połączyć w grupę dzieci z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów z osobami z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się mniej niż siedmioro dzieci.

 

 

Rozporządzenie zaskarżyła do TK I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska, która zarzuciła m.in. że narusza ono konstytucyjną zasadę „konsensualnego sposobu regulowania relacji między państwem a Kościołami” oraz jest ono niezgodne z ustawą o systemie oświaty, bo określa warunki i sposób organizacji nauki religii w sposób niezgodny z treścią delegacji ustawowej, a to łamie m.in. konstytucyjne przepisy regulujące wydawanie rozporządzeń.

Orzeczenie TK ws. lekcji religii

TK orzekł, że rozporządzenie jest niezgodne z przepisem ustawy o systemie oświaty, mówiącym, że minister edukacji określa w drodze rozporządzenia warunki organizacji nauki religii w porozumieniu z władzami kościołów i związków wyznaniowych. Rozporządzenie zostało wydane na podstawie tego przepisu.

 

TK uznał, że rozporządzenie łamie ten przepis w związku z zapisami konstytucji mówiącymi m.in., że „rozporządzenia są wydawane przez organy wskazane w Konstytucji, na podstawie szczegółowego upoważnienia zawartego w ustawie” oraz konstytucyjnymi zasadami, że „Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym” a „organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa”. Trybunał postanowił umorzyć sprawę w pozostałym zakresie.

 

 

W uzasadnieniu sędzia sprawozdawca prof. Krystyna Pawłowicz mówiła m.in., że wnioskodawca podniósł ogólny zarzut niedochowania przez ministra edukacji konstytucyjnego i ustawowego trybu wymaganego dla wydania tego rozporządzenia oraz niezgodność z zasadą demokratycznego państwa prawnego i zasadą legalizmu.

 

„Dokonana w tej sprawie przez Trybunał Konstytucyjny negatywna ocena przesądziła o niezgodności z konstytucją i ustawą o systemie oświaty rozporządzenia ministra edukacji z 26 lipca 2024 r. w całości” – powiedziała sędzia Pawłowicz. Dodała, że minister edukacji m.in. nie spełnił wymogu działania w porozumieniu z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych wydając decyzję jednostronnie, ignorując stanowiska przedstawicieli Kościoła katolickiego i innych kościołów i związków wyznaniowych.

WIDEO: Sprawa Romanowskiego. "Powołaliśmy światowej sławy biegłego"

Zmiany minister ws. lekcji religii niezgodne z konstytucją. Orzeczenie TK - INFBusiness

dk/kg / PAP/Polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *