
Interpol doszedł do wniosku w sprawie Marcina Romanowskiego
Według Anny Adamiak, rzeczniczki Prokuratury Generalnej, Marcin Romanowski nie otrzyma czerwonego listu Interpolu. Były wiceminister sprawiedliwości rządu Zjednoczonej Prawicy przebywa obecnie na Węgrzech, gdzie otrzymał azyl od lokalnych władz.
Interpol nie rozpatrzył polskiego wniosku i odmówił umieszczenia Marcina Romanowskiego na liście osób poszukiwanych czerwonym listem gończym.
W lutym organizacja zażądała od polskiej prokuratury dodatkowych informacji dotyczących wniosku. Dochodzenie dotyczyło merytorycznych aspektów zarzutów wobec byłego wiceministra i działań, które rzekomo podjął. Interpol zażądał również wyjaśnienia, czy polityk ma immunitet na mocy polskiego ustawodawstwa.
Sprawa Marcina Romanowskiego. Interpol nie wystawi czerwonej noty dla byłego wiceministra
Marcin Romanowski, który wcześniej pełnił funkcję wiceministra sprawiedliwości i jest posłem PiS, jest objęty śledztwem w związku z jego zaangażowaniem w Fundusz Sprawiedliwości . Prokuratorzy oskarżyli go między innymi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i manipulowanie konkursami w celu uzyskania funduszy z funduszu.
Na początku grudnia 2024 r. sąd orzekł o zatrzymaniu polityka na trzy miesiące . Ponieważ nie udało się go zlokalizować, wydano nakaz aresztowania, a następnie Europejski Nakaz Aresztowania. Później ujawniono, że Romanowski otrzymał azyl polityczny na Węgrzech. Zarówno Romanowski, jak i inni politycy PiS twierdzą, że dochodzenie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości stanowi „polityczny odwet ułatwiony przez prokuraturę”.
Pod koniec marca Adam Bodnar, szef Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokurator Generalny, oświadczył, że istnieją przesłanki utrudniania wykonania ENA przez Węgry . Następnie zauważył, że Polska wykorzysta wszystkie dostępne środki prawne i polityczne na szczeblu UE.
Początkowo prokuratura postawiła Romanowskiemu 11 zarzutów . Następnie 12 lipca Sejm (a 2 października 2024 r. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, w którym poseł PiS jest delegatem) zatwierdził ściganie karne i potencjalne aresztowanie Romanowskiego. W marcu br. prokuratura złożyła kolejny wniosek o uchylenie immunitetu byłemu wiceszefowi Ministerstwa Sprawiedliwości – było to konieczne ze względu na osiem nowych zarzutów, które miały zostać postawione Romanowskiemu. W konsekwencji w lutym Sejm ponownie uchylił immunitet Romanowskiego.
Prokuratura nie ustępuje. Podjęto dalsze działania
Na początku kwietnia prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy w sprawie Romanowskiego. Polscy śledczy zwrócili się o pomoc do swoich odpowiedników w Budapeszcie w celu zebrania dowodów znajdujących się na Węgrzech. „Chodzi o współpracę między państwami członkowskimi UE” – wyjaśniła prokurator Anna Adamiak . Zaznaczyła, że Warszawa obecnie czeka na odpowiedź.
Europejski Nakaz Dochodzeniowy (EIO) służy jako narzędzie międzynarodowej współpracy w sprawach karnych między państwami UE. Jest to dyrektywa wydana przez sąd lub prokuraturę w jednym państwie członkowskim UE w celu przeprowadzenia działań proceduralnych w innym państwie członkowskim w celu zebrania dowodów w sprawach karnych.
– W tym przypadku współpraca ma na celu pozyskanie lub zebranie dowodów znajdujących się na terytorium państwa członkowskiego, na przykład na potrzeby polskiego postępowania prawnego – wyjaśniła prokurator Anna Adamiak, rzecznik Prokuratora Generalnego, w wywiadzie dla Polsat News.
WIDEO: Spędził półtora roku w szpitalu. Na drugie urodziny dostał nowe serce
