Business Centre Club wyróżnił najbardziej innowacyjnych polskich przedsiębiorców. Statuetki wręczono w kategoriach: "Prekursorskie techniki i technologie przemysłowe", "Innowacyjne produkty", "Innowacyjne usługi" oraz "Nowatorskie rozwiązania i projekty wspierające zarządzanie". Wyróżniono także najbardziej "Innowacyjny Startup".
Do konkursu „Wizjoner Polskiej Gospodarki” im. Marka Goliszewskiego mogli zgłaszać się zarządzający firmami – przedsiębiorcy i managerowie do 45. roku życia. Nagrody przyznano członkom BCC oraz przedstawicielom firm niebędących członkami klubu. Dodatkowo spośród firm zrzeszonych w BCC Startups wyłoniony został laureat nagrody w kategorii „Innowacyjny Startup”.
W kategorii „Prekursorskie techniki i technologie przemysłowe” zwyciężył Cezary Maciołek prezes zarządu Grupy Progres, w kategorii „Innowacyjne produkty” prezes zarządu Arinea Dawid Piorun, w kategorii „Innowacyjne usługi” prezes zarządu Taurus Ochrona Group Krzysztof Łęcki, w kategorii „Nowatorskie rozwiązania i projekty w sferze zarządzania” Michał Dargacz, dyrektor ds. Airport City Gdańsk w Porcie Lotniczym Gdańsk, w kategorii „Innowacyjny Startup” założycielka i CEO Ecopolplast Katarzyna Pokwicka-Croucher.
W kategoriach dla firm niezrzeszonych w Business Centre Club wyróżnieni zostali: w kategorii „Innowacyjne produkty” prof. Piotr Henryk Skarżyński, członek zarządu Centrum Słuchu i Mowy, w kategorii „Innowacyjne usługi” Renata Wozba, prezes zarządu T2S Group, w kategorii „Nowatorskie rozwiązania i projekty w sferze zarządzania” Przemysław Kciuk, prokurent w P.H.U. Techpol-System.
"Mam ogromne szczęście"
– Wizja bez zespołu, bez osób, które uwierzą w wizję, jest tylko halucynacją. Ja mam to ogromne szczęście, że mam wspaniały zespół, ponad 300 osób, z którymi współpracuję od wielu lat. Są to specjaliści, eksperci, którzy pomagają i rozwijają naszych klientów – mówił podczas odbierania nagrody Cezary Maciołek, prezes zarządu Grupy Progres.
– Chcąc realizować swoje marzenia i patrząc ponad chmury, musimy mieć ze sobą zmotywowany i kompetentny zespół oraz wspierającą rodzinę. W związku z tym chciałbym dedykować tę nagrodę w szczególności moim pracownikom i współpracownikom oraz mojej rodzinie, a w szczególności mojej żonie, która dzisiaj jest ze mną, która wspiera mnie na co dzień w każdej sytuacji – podkreślał z kolei Krzysztof Łęcki, prezes zarządu Taurus Ochrona Group.
Założycielka i prezes spółki Ecopolplast Katarzyna Pokwicka-Croucher pytała, „dlaczego jest tak mało polskich firm, które są firmami globalnymi”. – Ja sobie niedawno wymyśliłam, żeby z Ecopolplast zbudować jednorożca (firmę wycenianą na ponad 1 mld dol. – red.). Więc proszę, trzymajcie państwo kciuki. Mam nadzieję, że znajdziemy się w tym zacnym gronie – mówiła.
Goliszewski: przedsiębiorcy cały czas mają sprawy, o które walczą
W rozmowie z TVN24 BiS prezes BCC Jacek Goliszewski zauważył, że „przedsiębiorcy cały czas mają kilka spraw, o które walczą” i o które zabiega sama organizacja.
– Pierwsza sprawą jest niepewna sytuacja gospodarcza. Mamy niepewne ceny nośników energii, wysokie kursy walut, wysokie koszty finansowania. Narodowy Bank Polski utrzymał stopę referencyjną kredytu. Do tego inflacja, która prognozowana jest na poziomie 5-6 procent pod koniec roku. To jest jedna rzecz. Druga rzecz to pojawiają się głosy, takie troszeczkę zwątpienia, sprzeciwu, co będzie ze składką zdrowotną. To była sprawa, która była nam jako przedsiębiorcom obiecana – stwierdził szef BCC.
– No i teraz nie za bardzo rozumiemy, (dlaczego) mija ponad rok od przejęcia rządów i wciąż trwa dyskusja pomiędzy Polską 2050, pomiędzy Ministerstwem Zdrowia, pomiędzy Ministerstwem Finansów i cały czas trwa liczenie składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych. To jest naprawdę kuriozum – dodał.
– I trzecia rzecz, taka, która przedsiębiorców teraz zajmuje, to są sprawy legislacyjne. To się po prostu zmienia. Został powołany w Ministerstwie Rozwoju i Technologii zespół ds. regulacji gospodarki, w którym jesteśmy reprezentowani. No, ale chodzi o to, żebyśmy byli traktowani po partnersku, a więc (odpowiednio długie) vacatio legis, ocena skutków regulacj. I może jeszcze czwarta, również bardzo ważna sprawa, o którą jako BCC zawsze przy zmianie rządu apelujemy, o stworzenie spójnego, przejrzystego i przewidywalnego systemu podatkowego – powiedział Jacek Goliszewski.
– Po 32 latach transformacji przedsiębiorcy zasługują na taki system – stwierdził prezes BBC w rozmowie z TVN24 BiS.