Wakacje od ZUS-u ruszają w listopadzie. Dla przedsiębiorców oznacza to, że pierwszym miesiącem, w którym nie zapłacą składek na ubezpieczenie społeczne będzie styczeń 2025 r. Tłumaczymy, na co jeszcze warto zwrócić uwagę w nowych przepisach.
Przedsiębiorcy po raz pierwszy nie zapłacą składek ZUS za grudzień w styczniu 2025 r. Zgodnie z przepisami obowiązek opłaty składek na ubezpieczenie społeczne jest do 20. dnia miesiąca następującego. W przypadku skorzystania z wakacji od ZUS-u przedsiębiorca odczuje w budżecie ulgę w pierwszym miesiącu przyszłego roku.
Przepisy zawarte w ustawie wprowadzające jeden miesiąc "wolny" od płatności składek ZUS wskazują również konkretną definicję osób uprawionych do skorzystania z ulgi. Ustawa zakłada, że "na wniosek płatnika składek prowadzącego działalność zwalnia się go z opłacenia należnych składek z tego tytułu na jego własne obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, za wskazany we wniosku miesiąc kalendarzowy, jeżeli w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku miał zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych".
ReklamaZobacz takżePolecamy: Konto Firmowe Online w Santander Banku Polska: bezwarunkowe 0 zł za otwarcie i prowadzenie, z bonusami nawet do 3000 zł
W dalszej części dokumentu wymienione są jeszcze trzy warunki, które muszą być spełnione, aby skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez jeden, wybrany miesiąc w trakcie roku. Przedsiębiorca:
- nie może przekroczyć przychodu w ostatnich 2 latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku powyżej równowartości w złotych 2 milionów euro;
- wykonywać pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy, lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej;
- musi w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku podlegać ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Oznacza to, że osoby prowadzące działalność gospodarczą, które są mikroprzedsiębiorcami w świetle przepisów ustawy prawo przedsiębiorców nie są automatycznie objęte ulgą. W tym dokumencie w definicji znajduje się zapis, że za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Warto podkreślić, że przedsiębiorca posiadający status mikroprzedsiębiorcy nie musi wpisywać się w kryterium wynikające z przepisów o wakacjach od składek ZUS. Przykładowo do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy zgłosić każdego pracownika zatrudnionego w ramach umowy o pracę oraz umowy zlecenia w miesiącu poprzedzającym składanie wniosku o ulgę. Nie ma znaczenia, czy dana osoba pracuje na cały etat, czy na część. Natomiast przy ustalaniu średniorocznego zatrudnienia uwzględniani są pracownicy pełnozatrudnieni oraz niepełnozatrudnieni w przeliczeniu na pełne etaty.
W związku z tym, jeśli przykładowo przedsiębiorca zatrudnia w ramach umowy zlecenie dziesięciu pracowników "na pół" etatu to nie będzie mógł skorzystać z wakacji od składek ZUS. Jednocześnie osoba prowadząca działalność gospodarczą, w której zatrudnionych jest pięć osób w pełnym wymiarze, będzie mogła skorzystać ze zwolnienia.
DF