
Glapiński: wszystko wskazuje na to, że inflacja przekroczyła już swój szczytTVN24
Pracodawcy będą zobowiązani do ujawniania proponowanego wynagrodzenia w ofertach pracy – taki jest cel nowelizacji Kodeksu pracy, którą Sejm zatwierdził w piątek. Zmiany mają na celu między innymi zmniejszenie dysproporcji płacowych między kobietami i mężczyznami.
Łącznie 228 posłów poparło nowelizację Kodeksu pracy, 14 było przeciw, a 181 wstrzymało się od głosu.
Wcześniej Sejm odrzucił wniosek Konfederacji o całkowite odrzucenie projektu ustawy.
Nowe wymagania dla pracodawców
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy został wniesiony do Sejmu przez członków Koalicji Obywatelskiej. Rozporządzenie to nakazuje pracodawcom ujawnianie proponowanego wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę.
Poprawka określa, że pracodawca, który udostępnia informacje o ofercie pracy, musi uwzględnić proponowany przedział wynagrodzenia, wyraźnie określając jego minimalne i maksymalne kwoty. Informacje te mogą również wskazywać, że kwota podlega negocjacjom.
Ponadto poprawka stanowi, że pracodawca nie może ograniczać ani uniemożliwiać pracownikowi udostępniania informacji o swoim wynagrodzeniu.
Pracownicy będą mieli również prawo zażądać od swojego pracodawcy szczegółowych informacji na temat swojego indywidualnego wynagrodzenia oraz średniego poziomu płac według płci na stanowiskach wymagających takich samych umiejętności lub o takiej samej wartości.
W nowelizacji wskazano ponadto, że zawarcie umowy oferującej niższe wynagrodzenie niż to, które zostało ogłoszone, lub nieujawnienie takiej informacji stanowi przestępstwo zagrożone karą grzywny w wysokości od 1000 do 30 000 zł.
Podczas dyskusji nad projektem minister pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że luka płacowa w Polsce waha się od kilku do kilkunastu procent, w zależności od badania i roku, na niekorzyść kobiet. – Według Eurostatu średnia w całej Unii Europejskiej wyniesie 12,7 proc. w 2023 r. – zaznaczyła minister.
Szef MRPiPS podkreślił, że ministerstwo pracuje nad rządowym projektem ustawy w tym zakresie, którego celem jest dostosowanie polskiego prawa do dyrektywy UE w sprawie równego wynagrodzenia dla kobiet i mężczyzn, którą państwa członkowskie UE mają wdrożyć do 2026 r.