Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Składka na ubezpieczenie zdrowotne po zmianach. Obliczenia - Gospodarka i Biznes News

Składka na ubezpieczenie zdrowotne po zmianach. Obliczenia

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o świadczeniach zdrowotnych. Składki na ubezpieczenie zdrowotne mają zostać obniżone

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o świadczeniach zdrowotnych. Składki na ubezpieczenie zdrowotne mają się zmniejszyć TVN24

– Zmiany w składkach na ubezpieczenie zdrowotne zatwierdzone przez Sejm w piątek mogą przynieść korzyści finansowe przedsiębiorcom, jednak pozostają znacznie mniej korzystne niż regulacje sprzed 2022 r. Co więcej, zawiłość tych regulacji nie tylko się utrzyma, ale może nawet wzrosnąć – komentuje Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w inFakt. Przedstawiamy wyliczenia dotyczące wpływu tych zmian na podmioty korzystające ze skali podatkowej, podatku liniowego i ryczałtu.

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która obniży składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Nowelizacja ma kosztować 4,6 mld zł i wejdzie w życie na początku 2026 r. Ministerstwo Finansów podaje, że reforma ma przynieść korzyści około 2,5 mln przedsiębiorców.

Ustawa wprowadza dwuczęściową podstawę obliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców – będzie się ona składać z kwoty ryczałtowej (powiązanej z minimalnym wynagrodzeniem) do pewnego progu oraz procentu uzależnionego od dochodu przekraczającego ten próg.

213 posłów głosowało za poprawką, 190 było przeciwnych, a 25 wstrzymało się od głosu. Część członków koalicji rządowej jest przeciwna zmianie – posłowie z lewicy głosowali przeciwko poprawce.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne – zmiany dla osób korzystających ze skali podatkowej

Piotr Juszczyk z inFakt w komentarzu przesłanym redakcji biznesowej portalu tvn24.pl zwrócił uwagę, że „zmiana zasad obliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne może przynieść przedsiębiorcom, w szczególności tym, którzy rozliczają się ze składek na podstawie skali podatkowej, znaczne korzyści finansowe”.

Ekspert podatkowy przygotował podsumowanie skutków zmian w wysokości składek na różne formy opodatkowania w oparciu o obowiązującą płacę minimalną i średnią płacę za IV kwartał 2024 r.

wizualizacja tabeli

– Moim zdaniem to właśnie ci przedsiębiorcy (w skali podatkowej – red.) mają najwięcej zyskać na zmianach. Nowe przepisy przewidują, że dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych, jednolita stawka składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie miała zastosowanie do dochodów nieprzekraczających 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia z czwartego kwartału roku poprzedniego – zauważa Juszczyk. Dodaje, że od nadwyżki, tak jak jest obecnie, składka wyniesie 4,9% dla podatku liniowego i 9% dla skali podatkowej.

wizualizacja tabeli

Zmiany w stawce ryczałtowej

Juszczyk zauważył, że w przypadku przedsiębiorców rozliczających się podatkowo w formie ryczałtu sytuacja jest „znacznie bardziej skomplikowana”.

– Przede wszystkim przedsiębiorcy będą musieli zmierzyć się z nowym systemem naliczania składek, który będzie wymagał obowiązkowych obliczeń dla dochodów przekraczających trzykrotność wynagrodzenia. Składka na ubezpieczenie zdrowotne nie będzie już kwotą stałą, ale zacznie się wahać, co znacznie skomplikuje oceny finansowe, szczególnie w zakresie rentowności działalności – tłumaczy doradca podatkowy.

– Przedsiębiorcy o wyższych dochodach mogą uznać te zmiany za niekorzystne, chociaż ich wpływ może nie być od razu widoczny. Szczególnie dotknięte zostaną przedsiębiorstwa z sektora handlowego, które często mają nieprzewidywalne przychody. Dodatkowym wyzwaniem jest to, że wydatki nie wpływają na wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne – podkreśla.

wizualizacja tabeli

– Podsumowując, choć zmiany mogą przynieść korzyści finansowe, to i tak są znacznie mniej korzystne od korzystnych regulacji obowiązujących przed 2022 r. Co więcej, złożoność tych regulacji nie tylko się utrzyma, ale może wręcz wzrosnąć – podkreśla Juszczyk.

Kontrowersje wokół zmian w składkach na ubezpieczenie zdrowotne

Opozycja, w tym członkowie Lewicy, wyrazili obawy dotyczące potencjalnej utraty środków dla Narodowego Funduszu Zdrowia z powodu zmian w składkach na ubezpieczenie zdrowotne. W marcu minister zdrowia Izabela Leszczyna oświadczyła, że nie poprze redukcji składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców, stwierdzając, że Narodowy Fundusz Zdrowia „z pewnością nie mógłby tego wchłonąć”.

Zapytana w piątek, dlaczego zmieniła stanowisko, zapewniła, że konsultowała się z ministrem finansów i premierem i uzyskała zapewnienia dotyczące finansowania opieki zdrowotnej.

– Zapewniam wszystkich, a zwłaszcza pacjentów, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie straci ani złotówki – powtórzyła w piątek.

Donald Tusk skomentował wynik głosowania. „Obniżenie składek dla 2,5 mln przedsiębiorców, przede wszystkim tych z małych i średnich przedsiębiorstw, jest częściowym naprawieniem szkód, jakie wyrządził im „Polish Deal” Morawieckiego. PiS nie wykorzystał okazji do rehabilitacji i po raz kolejny zagłosował przeciwko polskim przedsiębiorcom. Tym razem poniósł porażkę!” – stwierdził premier na antenie X

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *