W piątek zaplanowano w Sejmie pierwsze czytanie projektu Lewicy o ustanowieniu Wigilii dniem wolnym od pracy. Regulacja zakłada, że Wigilia będzie wolna dla wszystkich pracowników, również tych pracujących w placówkach handlowych.
Z harmonogramu Sejmu wynika, że dyskusja nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy zostanie przeprowadzona w godzinach 16:30 – 18:00. O propozycji ustanowienia Wigilii dniem wolnym od pracy poinformowała pod koniec października szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. W uzasadnieniu do projektu Lewica podkreśliła, że Wigilia Bożego Narodzenia jest dniem ważnym dla wszystkich pracowników oraz ich rodzin.
Czytaj także: Wolna Wigilia już w tym roku? Minister się nie zgadza
By ułatwić życie rodzicom
Autorzy projektu zwrócili uwagę, że z tego względu pracodawcy często decydują się na skrócenie czasu pracy do godziny 12.00 lub 13.00, by zapewnić bezpieczny powrót pracownikom do domu. „Wigilia Bożego Narodzenia wiąże się też z podróżami oraz wyjazdami pracowników oraz ich rodzin, aby ten wyjątkowy czas mogli spędzić z rodzicami, dziadkami, osobami starszymi, którzy często mieszkają w różnych miejscach w Polsce. Proponowane rozwiązanie umożliwi rozłożenie ruchu drogowego na dłuższy czas, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa podróżujących w tym okresie” – podkreślono w uzasadnieniu. Ponadto – jak dodano – dzień wolny w Wigilię ułatwi sprawowanie opieki nad dziećmi, które najczęściej nie mają wtedy zajęć edukacyjnych a jedynie, zapewnione w szkołach, zajęcia opiekuńcze.
Czytaj także: Nowy dzień ustawowo wolny od pracy. „Nieprzemyślana propozycja”
Rozwiązanie przyjęte w wielu krajach
W deklarowanych skutkach regulacji projektu wskazano, że Wigilia jest ustawowo dniem wolnym od pracy w Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji, oraz na Węgrzech. Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem ustawy w Sejmie upoważniono posłankę Katarzynę Ueberhan. Obecnie obowiązująca ustawa o dniach wolnych od pracy stanowi, że dniami wolnymi od pracy są: 1 stycznia – Nowy Rok, 6 stycznia – Święto Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, drugi dzień Wielkiej Nocy, I maja Święto Państwowe, 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 1 1 listopada – Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia drugi dzień Bożego Narodzenia oraz niedziele. Do propozycji klubu Lewicy pozytywnie odniosły się związki zawodowe: Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych. Szef „S” Piotr Duda przekazał PAP, że Solidarność „od lat stoi na stanowisku, że Wigilia powinna być dniem wolnym od pracy”.
Swoje wstępne poparcie dla projektu wolnego dnia od pracy w Wigilię zadeklarował także prezydent Andrzej Duda (czytaj więcej w: Dodatkowy dzień wolny od pracy. Jest stanowisko prezydenta).