Ministerstwo Finansów pracuje nad wprowadzeniem możliwości korzystania przez małe firmy ze zwolnienia z VAT w innych krajach niż ten, w którym mają siedzibę. Dziś został opublikowany projekt. Zakłada on, że zwolnienie nie będzie mogło przekroczać 85 tysięcy euro.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) został opublikowany projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, opracowany przez Ministerstwo Finansów. Celem zmian jest implementacja unijnych przepisów.
„W projekcie ustawy proponuje się wprowadzenie przepisów w zakresie szczególnej procedury zwolnień dla małych przedsiębiorstw mających siedzibę działalności gospodarczej w państwach członkowskich innych niż to, w których VAT jest należny, zwanej dalej 'procedurą SME’ (od small medium-sized enterprises, czyli małych i średnich przedsiębiorstw – red.)” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.
Zwolnienie z VAT dla małych firm w krajach Unii Europejskiej
Ustawa o VAT obecnie daje możliwość stosowania zwolnienia podmiotowego podatnikom posiadającym siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 tys. zł. W przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą limit jest liczony proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności w trakcie roku.
„Jednocześnie ustawa o VAT nie daje możliwości stosowania zwolnienia podatnikom nieposiadającym siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju, bez względu na wielkość sprzedaży, którą rocznie osiągają (…). Oznacza to, że podatnicy nieposiadający siedziby działalności gospodarczej w Polsce rozliczają VAT od pierwszej sprzedaży dokonanej na terytorium kraju” – wyjaśniono w uzasadnieniu.
Projektowana ustawa ma to zmienić. Po jej przyjęciu małe przedsiębiorstwa posiadające siedzibę działalności gospodarczej w państwach członkowskich innych niż Polska, po spełnieniu określonych w ustawie o VAT warunków, będą mogły skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w Polsce. Jednocześnie podatnicy posiadający siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Polski będą mogli skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w innym państwie członkowskim, na warunkach określonych przez to państwo.
W uzasadnieniu wyjaśniono, że małe firmy będą mogły skorzystać ze zwolnienie z VAT, jeśli ich roczny obrót nie przekroczy progu w tym kraju, w którym VAT jest należny, przy czym zwolnienie to nie może przekraczać 85 tys. euro – lub równowartości tej kwoty w walucie danego kraju – a więc górnego przewidzianego w Dyrektywie VAT.
„Istnieje również możliwość stosowania progów sektorowych. W przypadku gdy państwa członkowskie stosują zróżnicowane progi w odniesieniu do różnych sektorów działalności gospodarczej, muszą jednocześnie zapewnić, aby taki podatnik miał możliwość zastosowania tylko jednego z tych progów” – czytamy w uzasadnieniu.
Projektowana ustawa ma wprowadzić również nowe zasady określania miejsca świadczenia usług – takich jak usługi wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe – w przypadku, gdy obecność ostatecznego odbiorcy takich usług jest wirtualna.