Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Koniec ocieplenia pewny. Powrót zimy w najnowszej prognozie pogody IMGW - Gospodarka i Biznes News

Koniec ocieplenia pewny. Powrót zimy w najnowszej prognozie pogody IMGW

Ostatni tydzień stycznia upłynie jeszcze pod znakiem dodatnich temperatur. W najnowszych prognozach pogody IMGW widać jednak stopniowy, ale pewny powrót zimowej aury. Kiedy nastąpi początek ochłodzenia? Czy wrócą opady śniegu?
Koniec ocieplenia pewny. Powrót zimy w najnowszej prognozie pogody IMGW - INFBusiness

pogoda, zima, śnieg, mróz, prognoza pogody,

Według najnowszych prognoz IMGW kolejnego uderzenia zimy można spodziewać się w sobotę 1 lutego.

Foto: Adobe Stock

Katarzyna Pryga

Początek tygodnia przyniósł nietypowe, jak na styczeń, dodatnie temperatury. Według danych IMGW, w poniedziałek o godz. 11:00 najcieplej było na południowym wschodzie Polski – termometry w Przemyślu pokazały 12 stopni Celsjusza. W kolejnych dniach temperatury będą jednak stopniowo spadać. Duża, odczuwalna zmiana pogody, nadciągnie już pod koniec tygodnia.

Koniec jesiennej aury. Kiedy nastąpi ochłodzenie?

Zgodnie z prognozami IMGW w ciągu kilku najbliższych dni utrzyma się jeszcze jesienno-wiosenna aura z temperaturami na plusie. Według prognozy średnioterminowej (model ECMWF, prognoza na 10 dni) odczuwalne ochłodzenie pojawi się już w piątek 31 stycznia. Tego dnia dość ciepło (temperatura maksymalna ok. 8-9 stopni Celsjusza) powinno być jeszcze na wschodzie Polski. Na przeważającym obszarze kraju utrzyma się jeszcze średnia, maksymalna temperatura ok. 5 stopni Celsjusza. Ta będzie jednak powoli, stopniowo spadać w ciągu pierwszych dni lutego. Już we wtorek 4 lutego na wschodzie Polski temperautra maksymalna wyniesie od -4 stopni Celsjusza w górach do -1 stopnia na Suwalszczyźnie. W centrum ok. 1 stopień Celsjusza, na zachodzie kraju ok. 4-5 stopni.

Od piątku 31 stycznia można także spodziewać się powrotu przymrozków: ok. -3 stopnie Celsjusza na południu i południowym zachodzie (sobota), ok. -2 stopnie w centrum (sobota i niedziela). Chłodniej zrobi się także w górach i na terenach podgórskich, gdzie w poniedziałek (3 lutego) i we wtorek (4 lutego) przewiduje się temperatury minimalne nawet do -10 stopni Celsjusza.

Kiedy powrócą opady śniegu?

Według prognoz IMGW w ciągu najbliższych dni przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu są spodziewane jedynie w górach (Podhale, Sudety). Pierwsze, większe opady deszczu ze śniegiem pojawią się w piątek m.in. na Suwalszczyźnie, a także miejscami w centrum i na terenach podgórskich. W sobotę 1 lutego opadów deszczu ze śniegiem i śniegu można spodziewać się w centrum kraju i na Śląsku. Opady śniegu zaczną nasilać się w niedzielę – głównie na wschodzie oraz na południu Polski – i utrzymają się (wstępnie) do wtorku 4 lutego. W środę w centrum i na północnym wschodzie utrzyma się opad deszczu ze śniegiem.

Jakie są wstępne prognozy pogody na luty?

Zgodnie z danymi IMGW po wyjątkowo ciepłym styczniu może nastąpić kolejny miesiąc z przewidywanymi anomaliami temperatury (anomalie temperatur dla sezonu zimowego prognozowano już pod koniec zeszłego roku). Anomalie średniej temperatury przewiduje się zarówno w lutym, jak i w marcu w centralnych i północnych obszarach Europy.

Jak podaje IMGW, luty „zapowiada się cieplejszy niż średnio w latach 1991-2020”. Synoptycy nie wykluczają jednak, że w ostatnim miesiącu zimy pojawią się „chwilowe epizody zimowe”.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *