Nadchodzący tydzień przyniesie mróz i opady śniegu, wszystko z powodu napływu arktycznego powietrza z północnej Europy. Niemniej jednak nie przewiduje się, że ta zimowa pogoda utrzyma się długo.
Arktyczne powietrze wniesie do Polski prawdziwie zimową atmosferę
Małgorzata Krzystała
Niekorzystne warunki pogodowe znacząco wpłyną na bezpieczeństwo na drodze. Kierowcy są proszeni o zachowanie najwyższej ostrożności ze względu na oblodzone nawierzchnie. W nadchodzących dniach temperatury nocne mają spaść do dwucyfrowych wartości ujemnych. Jak długo utrzymają się te warunki?
Prognoza pogody: Zbliżają się najzimniejsze dni tej zimy
Podczas gdy wielu z niecierpliwością wyczekuje nadejścia wiosny, połowa lutego przyniesie niespodziankę w postaci prawdziwego początku zimy. Wszystkie znaki na niebie wskazują, że będą to najchłodniejsze dni sezonu. W sobotę ma być przeważnie pochmurno, a przejaśnienia pojawią się prawdopodobnie tylko w południowych częściach kraju. Na horyzoncie widać również opady śniegu. W ciągu dnia temperatury w większości Polski będą oscylować między -1 a 0 stopni Celsjusza, a na Podhalu panować będą jeszcze niższe temperatury, około -7 stopni. Odczyty w nocy będą się wahać od -11 do -5 stopni, a w kotlinach karpackich mogą spaść do -16 stopni.
Niedziela przyniesie bardziej słoneczne niebo, chociaż Pomorze i niektóre obszary południowe mogą mieć więcej zachmurzenia. Opady śniegu spodziewane są również w regionach południowych. Temperatury w ciągu dnia będą wahać się między -3 a 1 stopniem Celsjusza, przy czym chłodniejsze odczyty będą tylko u podnóża Karpat i w rejonie Suwałk, około -5 stopni. Noce będą szczególnie mroźne, z temperaturami spadającymi do -13 na południu i zachodzie, a nawet -18 w kotlinach górskich. Regiony centralne i wschodnie odnotują około -9 stopni, podczas gdy obszary przybrzeżne odnotują około -2 stopni.
Początek tygodnia również zapowiada się słonecznie, choć mróz będzie się utrzymywał. W ciągu dnia temperatury będą wynosić od -2 do 2 stopni Celsjusza, przy czym nieco chłodniej będzie tylko na przedgórzu. W nocy i wczesnym rankiem temperatury mogą spaść nawet do -15 i -20 stopni, szczególnie na Podlasiu, w Lubelszczyźnie i w kotlinach podkarpackich.
Prognoza pogody na najbliższe dni: Kiedy możemy spodziewać się cieplejszych temperatur?
Od środy spodziewany jest stopniowy trend ocieplenia, chociaż zmiany temperatury mogą nie być od razu zauważalne. W tym okresie mogą również wystąpić opady deszczu i śniegu. Przewiduje się, że dzienne temperatury będą wynosić od -2 do 4 stopni Celsjusza. Noce nadal będą mroźne, a temperatury spadną do -12 na południu, -9 w centrum i -3 nad morzem. W czwartek dzienne maksima będą się wahać od 0 na Suwalszczyźnie do 7 stopni na Dolnym Śląsku, podczas gdy nocne minima będą wynosić od -10 do -2 stopni.
Znacząca zmiana jest przewidywana na piątek, 21 lutego, kiedy temperatury w ciągu dnia mogą osiągnąć nawet 10 stopni Celsjusza. Podobne warunki są przewidywane na sobotę i niedzielę. Tylko Suwalszczyzna będzie nadal doświadczać niższych temperatur, wahających się od 0 do 2 stopni. Noce również będą mniej mroźne, chociaż północno-wschodnia i wschodnia Polska mogą nadal mieć temperatury około -6 i -8 stopni Celsjusza. W większości kraju temperatury w nocy będą się wahać od -5 do 0 stopni. Tak więc przewiduje się, że ostatnie dziesięć dni lutego będzie nieco łagodniejsze, ze stopniowym wzrostem temperatur i spadkiem nocnych przymrozków.
Źródło