Załamanie pogody nad Polską: Quiteria sprowadzi wichury i śnieg. Ostrzeżenia IMGW

We wtorek i środę nad Polską przemieszczać się będzie silny niż Quiteria, który odpowiadać będzie za intensywne opady zarówno deszczu, jak i śniegu. Przede wszystkim jednak spowoduje silny wiatr, a nawet wichury. Te ostatnie wystąpić mogą głównie nad morzem i w górach.
Załamanie pogody nad Polską: Quiteria sprowadzi wichury i śnieg. Ostrzeżenia IMGW - INFBusiness

Niż Quiteria

Niż Quiteria. Nad Polskę nadciągają wichury

Foto: justoomm / Adobe Stock

Joanna Kamińska

Zgodnie z komunikatem Centrum Modelowania Meteorologicznego (CMM) IMGW wydanym w poniedziałek 18 listopada, w rejonie Niemiec i basenu Morza Bałtyckiego przewiduje się rozwój głębokiego ośrodka niżowego Quiteria.

Niż Quiteria nad Polską: Wichury oraz silne opady deszczu i śniegu

Niż Quiteria najintensywniej rozwijać ma się w nocy z wtorku 19 listopada na środę 20 listopada oraz w pierwszej połowie środy. Pogłębić ma się nad południową częścią Bałtyku, co w efekcie doprowadzi do silnych i bardzo silnych wiatrów nad Polską i innymi krajami bałtyckimi. W rejonie wybrzeża i w polskiej strefie brzegowej prędkość wiatru w porywach może osiągnąć do 100-120 km/h. Dominować ma wiatr zachodni i północno-zachodni. Na Morzu Bałtyckim prognozowany jest bardzo silny sztorm.

To jednak nie wszystko. Jak można przeczytać w komunikacie CMM IMGW „[…] w nocy z wtorku na środę i w środę rano z zachodu na wschód przez Polskę wraz z chłodnym frontem atmosferycznym będzie się przemieszczała strefa opadów i silnego wiatru w porywach do 70-90 km/h”. Dodatkowo na północy i zachodzie Polski wystąpić mogą burze.

Wspomniany komunikat ostrzega również przed wiatrem halnym. Ma on poprzedzić niż Quiteria. Wiatr nasilać ma się od wtorkowego poranka. Wystąpić ma na obszarze Sudetów, Przedgórza Sudeckiego, Beskidów, Tatr, Bieszczad i Pogórza Karpackiego.

Dokładny przebieg niżu Quiteria i jego wpływ na pogodę w Polsce różni się w zależności od modelu prognozowania. Zjawisko może zatem powodować zarówno wyższe, jak i niższe maksymalne prędkości wiatru w porywach od tych prognozowanych. Z tego powodu – jak można przeczytać w komunikacie CMM IMGW – „[…] zaleca się wcześniejsze przygotowanie na ewentualność nadejścia niebezpiecznego zjawiska i śledzenie aktualizacji prognoz i ostrzeżeń wydawanych przez IMGW-PIB”.

Silny wiatr: Ostrzeżenia IMGW

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla wielu regionów Polski, które obowiązują do środowego poranka. Ostrzeżenia IMGW obowiązują na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego i podkarpackiego. Ponadto wydano je dla części województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, małopolskiego i lubelskiego.

Silny wiatr, a nawet wichury utrzymywać mogą się jednak dłużej. Dla całego wybrzeża wydane mogą zostać w środę rano ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Natomiast ostrzeżenia pierwszego stopnia IMGW wydać może dla pozostałej północnej części kraju oraz dla krańców południowych. Ostrzeżenia obowiązywać mogą do czwartkowego poranka.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *