Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Portugalczycy częściej kojarzą Polskę z wojną, ale jej popularność wśród studentów nie maleje - Gospodarka i Biznes News

Portugalczycy częściej kojarzą Polskę z wojną, ale jej popularność wśród studentów nie maleje

Zdjęcie: Adobe Stock Zdjęcie: Adobe Stock

Trzy lata konfliktu na Ukrainie wpłynęły na to, jak portugalska opinia publiczna postrzega Polskę. Znaczącym znakiem obaw o bezpieczeństwo jest zmniejszona liczba Portugalczyków odwiedzających Polskę, z wyjątkiem studentów.

Spadek zainteresowania Portugalczyków podróżami do Polski potwierdzają statystyki Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).

Według danych POT, na które powołuje się portugalski portal Publituris, w ostatnich latach Polskę odwiedziło około 71 000 Portugalczyków. Jednak w ubiegłym roku nastąpił spadek o 14% w porównaniu z rokiem 2023.

Z kolei Miguel Monteiro, niezależny ekonomista z Lizbony, stwierdził w rozmowie z PAP, że obawy Portugalczyków dotyczące podróży do Polski wynikają raczej z „medialnego szumu”, a nie z rzeczywistego ryzyka konfliktu w Polsce.

„Przez ostatnie trzy lata Polska często pojawiała się w portugalskich wiadomościach jako naród związany z wojną na Ukrainie. Wielu portugalskich dziennikarzy relacjonowało z Polski sytuację w sąsiedniej Ukrainie. Zrozumiałe jest, że te dwa kraje są teraz blisko powiązane” – wyjaśnił Monteiro.

Zwrócił również uwagę, że pomoc humanitarna organizowana w Portugalii została skierowana do Polski oraz że media w Portugalii szeroko relacjonowały pomoc, jakiej Polska udzieliła ukraińskim uchodźcom w trakcie trwającego konfliktu.

„Rzeczywistość jest taka, że przepływ portugalskich inwestycji do Polski i polskich inwestycji do Portugalii nadal rośnie, nawet w trakcie wojny. Wyraźnym tego dowodem jest wprowadzenie regularnego lotu LOT-u na trasie Warszawa-Lizbona w lutym” – wyjaśnił Monteiro.

Twierdzenia eksperta z Lizbony są poparte szacunkami portugalskiego tygodnika „Vida Economica”. Według gazety, która powołuje się na informacje z ambasady polskiej w Lizbonie, liczba portugalskich przedsiębiorstw w Polsce stale rośnie i przekracza obecnie 150.

Dorota Barys, chargé d'affaires i kierownik Ambasady RP w Portugalii, podkreśliła szereg korzyści dla portugalskich przedsiębiorstw, jakie odniosą z obecności na polskim rynku, w tym strategiczne korzyści płynące z bliskości Polski do Ukrainy.

„Doskonałą okazją dla portugalskich firm będzie zaangażowanie się w odbudowę Ukrainy. Biorąc pod uwagę status Polski jako kraju sąsiedniego, będziemy kluczowym punktem dla firm, które chcą zaangażować się w to przedsięwzięcie, zwłaszcza tych z sektora budowlanego” – wyjaśnił ambasador Barys.

Zauważyła, że Portugalia wciąż cieszy się zainteresowaniem młodych Polaków, zwłaszcza studentów, dla których ten iberyjski kraj jest obecnie drugim najpopularniejszym wyborem w kontekście studiów zagranicznych w ramach programu Erasmus.

Polska pozostaje również ulubionym celem podróży portugalskich studentów biorących udział w wymianie Erasmus.

„Polska już dawno przestała być ukrytym klejnotem Europy Wschodniej i stała się krajem otwartym na różnorodne kultury” – stwierdził lizboński magazyn „Volta ao Mundo”, zaliczając Polskę, obok Francji, Włoch i Hiszpanii, do najatrakcyjniejszych krajów do studiowania w ramach programu Erasmus.

Również portugalski portal Erasmus Centro uznał Polskę za jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla studentów, wskazując, że dorównuje ona Niemcom, Francji i Portugalii.

Carolina Silva z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Évorze, we wschodniej Portugalii, podziela to zdanie, podkreślając, że studenci z jej kraju szukają możliwości studiowania w Polsce przede wszystkim w ramach programu Erasmus.

W rozmowie z PAP Silva powiedział, że w Polsce najbardziej cenią sobie stosunkowo niskie koszty utrzymania i wysoki poziom edukacji.

„Osobiście wybrałam się w podróż do Polski w zeszłym roku. Spędziłam pół roku studiując na Uniwersytecie Szczecińskim w ramach programu Erasmus. Jedną z korzyści mieszkania w Polsce jest łatwość i przystępność cenowa podróżowania do innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej” – podsumowała Carolina Silva.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ źle/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *