Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Prof. Meissner: jestem rozczarowany przyznaniem Nobla za pomysł sieci neuronowych - Gospodarka i Biznes News

Prof. Meissner: jestem rozczarowany przyznaniem Nobla za pomysł sieci neuronowych

Fot. Adobe Stock. Wygenerowano z pomocą SI. Fot. Adobe Stock. Wygenerowano z pomocą SI.

Sztuczna inteligencja pozostanie tylko użytecznym narzędziem, a nie za użyteczność przyznawane były do tej pory Nagrody Nobla z fizyki – uważa prof. Krzysztof Meissner, fizyk teoretyk z Wydziału Fizyki UW. Jestem zawiedziony; nagroda z fizyką nie ma wiele wspólnego – ocenia ekspert.

Tegoroczni laureaci Nagrody Nobla z fizyki, John Hopfield i Geoffrey Hinton – jak wskazał – „zaproponowali sam pomysł sztucznych sieci neuronowych oraz metody, które do dziś stanowią podstawę ich uczenia”.

1
Źródło:  Infografika PAP

„Nagroda Nobla z założenia miała być nobilitacją, powiedzeniem: to jest ten kierunek, to odkrycie, które uznajemy za ekstremalnie ważne, otwierające nowe obszary w fizyce. Do tej pory sieci neuronowe są – i w fizyce, i poza nią – jedynie narzędziem, choć z bardzo szybko rosnącym spektrum zastosowań. Dlatego jestem zawiedziony. W tym roku fizyka straciła przyznaniem takiej Nagrody Nobla” – powiedział PAP prof. Krzysztof Meissner, fizyk teoretyk z Wydziału Fizyki UW.

Ekspert podał przykład innego odkrycia, które jego zdaniem zasługiwało na nagrodę szwedzkiej akademii.

„Odkrycie anomalii kwantowych przez Adlera, Bella i Jackiwa ponad 50 lat temu otworzyło zupełnie nowe obszary, między innymi uzasadniło, dlaczego ładunek protonu jest dokładnie równy minus ładunek elektronu. Czyli było to absolutnie kluczowym dla nas ustaleniem, a nie zostało uhonorowane do dzisiaj Nagrodą Nobla. Mógłbym dodać tutaj teorię grawitacji Einsteina – nie widzę, jak tej rangi fundamentalne osiągnięcia mogą być efektem działania sztucznej inteligencji” – stwierdził ekspert.

1
Źródło:  Infografika PAP

Prof. Meissner uważa, że tegoroczna Nagroda Nobla ma naprawdę niewiele wspólnego z fizyką. Sam dobrze pamięta, kiedy osiągnięcia Hopfielda i Hintona zostały ogłoszone światu w latach 80.

„Moim zdaniem ta nagroda z fizyką nie ma wiele wspólnego. To jest podglądnięcie działania neuronów w mózgu w sposób bardzo uproszczony. Byłem na studiach w latach osiemdziesiątych i pamiętam propozycję sieci neuronowej Hopfielda. Wtedy była to z punktu widzenia zastosowań abstrakcja ze względu na możliwości ówczesnych komputerów – w naszym mózgu są dziesiątki miliardów neuronów, a wówczas w komputerach można było stworzyć sieci o kilku neuronach. Pamiętam też kiedy powstała metoda uczenia sieci neuronowych Hintona, bo to było z kolei zaraz po moich studiach, ale z tego samego powodu było to wtedy kompletnie abstrakcyjne” – wspomniał profesor.

I dodał: „teraz mówimy o niesłychanie rozbudowanych sieciach neuronowych i o ich zastosowaniu do wielkich baz danych (takich jak wielkie modele językowe). Może to być bardzo użyteczne jako narzędzie przetwarzania informacji, ale mam wątpliwości, czy pomoże w znalezieniu odpowiedzi na naprawdę głębokie pytania w fizyce” – podsumował fizyk.(PAP)

Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ bar/ ktl/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *