Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Finlandia/ Najstarszy krzew na świecie odkryty w Laponii; ma około 1650 lat - Gospodarka i Biznes News

Finlandia/ Najstarszy krzew na świecie odkryty w Laponii; ma około 1650 lat

Zdjęcie: Marco Carrer Zdjęcie: Marco Carrer

Jak wynika z raportu Uniwersytetu w Turku opublikowanego w czwartek, odkryto w fińskiej Laponii martwy jałowiec, którego wiek szacuje się na 1647 lat. Został on uznany za najstarszy krzew na świecie.

Odkrycia tego dokonali włoscy naukowcy z Uniwersytetu w Padwie, którzy udali się do lapońskiego ośrodka badawczego fińskiego uniwersytetu, położonego w Utsjoki, najdalej na północ wysuniętym punkcie Europy, graniczącym z Norwegią.

Roślina została pierwotnie odkryta w 2021 r., pięć kilometrów od miejsca, w którym się znajdowała, i początkowo oceniono, że ma 1242 lata. W 2024 r. naukowcy ponownie odwiedzili Laponię i uzyskali dokładniejsze informacje dotyczące wieku jałowca, ujawniając, że ma on aż 1647 lat.

„Jest najstarszym krzewem na świecie, którego wiek określono na podstawie słojów przyrostowych, a także najstarszą rośliną zdrewniałą w Europie, którą oceniono za pomocą tej techniki” – podano w komunikacie prasowym. Badanie wskazuje, że krzew rozpoczął wzrost w 260 roku i zamarł na początku 1907 roku. Jest prawdopodobne – jak podkreślono – że roślina zaczęła rosnąć jeszcze wcześniej, ale uwzględnienie wszystkich lat jest „niemożliwe”. Ponadto zespół odkrył w pobliżu cztery inne jałowce, które mają ponad 1000 lat.

Przed tym odkryciem uważano, że najstarszy krzew jałowca i najstarsza roślina zdrewniała w Finlandii to okaz liczący 1070 lat, również znaleziony w Laponii, w Lemmenjoki, na terenie największego parku narodowego w Finlandii i największego obszaru leśnego i dzikiej przyrody w Europie.

1
Zdjęcie: Marco Carrer

Marco Carrer, członek zespołu badawczego z Padwy, zauważył, że jałowiec jest najpowszechniejszym gatunkiem drzew na świecie, rosnącym dobrze od Alaski po Etnę i od Japonii po Szkocję, na wysokościach od poziomu morza po najwyższe granice roślinności, wytrzymującym zarówno ekstremalne zimno, jak i upały w pobliżu lodowców.

W trakcie całego projektu badacze skupili się na starożytnych jałowcach, jako długowiecznych gatunkach występujących w obszarach arktycznych i subarktycznych, nie tylko w Finlandii, ale także w innych częściach Europy Północnej i Skandynawii, a także na Grenlandii i Islandii. Celem było zebranie spostrzeżeń na temat zmian klimatu i ewolucji roślinności.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

pmo/ zan/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *