Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
UE/ Raport: niewielka liczba pielęgniarek problemem przy leczeniu raka w Polsce - Gospodarka i Biznes News

UE/ Raport: niewielka liczba pielęgniarek problemem przy leczeniu raka w Polsce

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W Polsce na tysiąc przypadków raka przypadało w 2022 r. 1057 pielęgniarek, co jest jedną z najniższych wartości w Unii – zaalarmowano w raporcie poświęconym sytuacji onkologicznej w państwach UE. To jeden z czynników, który utrudnia leczenie tej choroby.

Przed Światowym Dniem Walki z Rakiem, przypadającym 4 lutego, Komisja Europejska opublikowała raporty dotyczące sytuacji onkologicznej wszystkich państw członkowskich, Norwegii i Islandii, opracowane wraz z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Dane te służą jako narzędzie do identyfikowania nierówności w profilaktyce i opiece onkologicznej.

W raporcie dotyczącym Polski poinformowano, że w 2022 r. szacowana zachorowalność na raka była w naszym kraju niższa niż unijna średnia, ale oczekuje się, że do 2040 r. będzie wzrastać. Jak dodano, w 2021 r. ogólna śmiertelność z powodu nowotworów w Polsce była wyższa niż średnia we wszystkich państwach UE, ale spadała szybciej niż w innych krajach cechujących się podobnym poziomem rozwoju gospodarczego.

Czynniki ryzyka, pod względem których Polska wypada najgorzej, obejmują zanieczyszczenie powietrza, ryzyka zawodowe, nadwagę i otyłość. Z kolei problemem już przy podjęciu leczenia jest m.in. niewielka liczba lekarzy i pielęgniarek. „Liczba pielęgniarek w Polsce w 2022 r. (1057 na 1000 nowych przypadków raka) była jedną z najniższych w UE, gdzie średnia wynosiła 1376 na 1000” – podkreślono.

Liczba lekarzy, wynosząca 647 na 1000 nowych przypadków raka, również była niższa niż średnia w UE (679). „Dostępność lekarzy pierwszego kontaktu, którzy odgrywają kluczową rolę w opiece nad chorymi na nowotwory i opiece kontrolnej w Polsce, jest najniższa wśród krajów UE i wynosi mniej niż 0,4 na 1000 mieszkańców” – czytamy w raporcie. (PAP)

sno/ godl/ szm/ lm/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *