Zdjęcie: Adobe Stock
Naukowcy z amerykańskiej firmy biotechnologicznej Colossal Biosciences z powodzeniem opracowali wełniste myszy, co oznacza znaczący postęp w kierunku wskrzeszenia mamuta włochatego, który zniknął około 10 000 lat temu, zgodnie z raportem Guardiana z wtorku. Firma wskazała, że mamut ma się urodzić pod koniec 2028 roku.
Zespół badawczy zastosował różne metody edycji genomu, aby zmodyfikować dziewięć genów powiązanych z cechami włosów, takimi jak kolor, faktura, długość, wzrost i mieszki włosowe u myszy. Wybór tych genów był celowy, ponieważ naukowcy uznali, że ich modyfikacja da cechy fizyczne podobne do mamutów, w tym futro o złotym odcieniu. Ponadto dostosowali gen powiązany z metabolizmem tłuszczów u myszy, który odgrywa rolę w adaptacji do przetrwania zimy.
Mimo że kilka prób eksperymentu nie przyniosło rezultatu w postaci narodzin potomstwa, myszy, którym się udało, miały różnorodne rodzaje futra: wełniste lub ciasno skręcone, długie i złocistobrązowe.
Wszystkie myszy wykazywały podobną średnią masę ciała, niezależnie od tego, czy gen metabolizmu tłuszczu został zmieniony. Naukowcy wspomnieli, że w nadchodzących miesiącach zostaną przeprowadzone oceny behawioralne w celu oceny tolerancji na zimno.
Jak zauważa Guardian, badanie nie zostało jeszcze poddane recenzji naukowej.
Genetyk Robin Lovell-Badge z Instytutu Francisa Cricka w Londynie, która nie brała udziału w badaniu, pochwaliła techniczne aspekty badań, ale podkreśliła, że wskrzeszenie mamutów jest o wiele bardziej złożone niż tylko zmiana kilku genów w celu zwiększenia odporności na zimno.
Biolog ewolucyjny Tori Herridge z University of Sheffield zauważyła dla Guardian, że „wyprodukowanie słonia podobnego do mamuta wiąże się ze znacznie większym wyzwaniem, ponieważ liczba genów, które należy zmienić, jest znacznie większa i są one znacznie mniej poznane”. „Wygląda na to, że wskrzeszenie mamuta nie jest na horyzoncie w najbliższym czasie” – dodała naukowiec ze sceptycyzmem. (PAP)
mzb/ zan/