Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Kwoty "coraz wyższe". Padł rekord - Gospodarka i Biznes News

Kwoty „coraz wyższe”. Padł rekord

Premier: kredyty mieszkaniowe powodzian przez 12 miesięcy będą umorzone

Premier: kredyty mieszkaniowe powodzian przez 12 miesięcy będą umorzone

Średnia kwota udzielonego kredytu mieszkaniowego w sierpniu wyniosła niemal 422 tysiące złotych – wynika z danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej. To najwięcej w historii. Wartość średniego kredytu była o 9,8 procent wyższa niż przed rokiem.

Główny analityk BIK dr hab. Waldemar Rogowski zwraca uwagę, że „klienci zaciągają kredyty na coraz wyższe kwoty”.

W sierpniu 2024 średnia kwota udzielonego kredytu mieszkaniowego wyniosła 421,9 tys. zł i była o 9,8 proc. wyższa niż przed rokiem. – Jest to rekordowa średnia wartość udzielonego kredytu mieszkaniowego w całej historii – komentuje.

W sierpniu bieżącego roku główne rodzaje kredytów: mieszkaniowe, ratalne oraz gotówkowe, odnotowały wzrost sprzedaży zarówno pod względem liczby, jak i wartości. „Udzielono ich o 12,4 proc. więcej w porównaniu do sierpnia rok temu i o (+4,5 proc.) więcej niż w lipcu 2024 roku. Zwiększyła się również ich wartość o 4,5 proc. rok do roku oraz o 3,4 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca br.” – czytamy w komunikacie BIK.

Liczba udzielonych kredytów gotówkowych wzrosła o 13,9 proc. w porównaniu do sierpnia 2023 roku, a ich wartość osiągnęła dynamikę 27,8 proc. rok do roku.

Duże wzrosty w kredytach mieszkaniowych

W sierpniu 2024 roku banki udzieliły o (+10,3 proc.) więcej kredytów mieszkaniowych w porównaniu do sierpnia 2023 roku, jednak w relacji do lipca 2024 roku ich liczba spadła o 12,2 proc.

„Wartościowo kredyty mieszkaniowe zanotowały jeszcze wyższy bo 21,2 proc. wzrost rok do roku oraz 11,9 proc. spadek w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Nadal wysoką sprzedaż kredytów mieszkaniowych potwierdzają też dane po ośmiu miesiącach br.” – czytamy w komunikacie BIK.

– Pomimo braku programu wsparcia kredytobiorców, nie słabnie zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi. Narastająco od początku roku, liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych wzrosła o 80,2 proc., a ich wartość o imponujące 108,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku – tłumaczył Waldemar Rogowski.

Trzy czynniki

Dodał, że „za tak wysoką dynamikę odpowiadają trzy czynniki”.

– Po pierwsze, w tegorocznej akcji kredytowej były jeszcze kwoty z kredytów z puli wniosków złożonych jeszcze w zeszłym roku z udziałem programu Bezpieczny kredyt 2 proc. To kwota 13,6 mld zł. Bez tej kwoty wartość akcji kredytowej w okresie styczeń – sierpień 2024 r. wyniosłaby 46,4 mld i byłaby wyższa o 61 proc. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku – mówił.

– Po drugie, pierwsze półrocze zeszłego roku charakteryzowało się niską akcją kredytową, a więc niską bazą – co było wynikiem wysokich stóp procentowych oraz oczekiwaniem na uruchomienie programu wsparcia – tłumaczył.

– I po trzecie, obecnie mamy wyraźnie wyższą aktywność kredytobiorców niż w pierwszym półroczu zeszłego roku, pomimo braku programu wsparcia. Wzrost wartości kredytów mieszkaniowych w większym stopniu niż ich liczby wskazuje, że klienci zaciągają kredyty na wyższe kwoty. Jest to związane z nabywaniem droższych nieruchomości w wyniku utrzymujących się wysokich cen rynkowych – zwrócił uwagę.

Jak przekazał Rogowski, od 1 czerwca do końca sierpnia z wakacji kredytowych na nowych warunkach skorzystało 189 tys. osób w ramach 112 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę 33,1 mld zł – dodał.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *